Rodzice Gabby Petito pozwali policję. Walczą o gigantyczne odszkodowanie. "Tamtego dnia mogli ją uratować"

Jak donosi amerykańska stacja telewizyjna CNN, rodzice 22-letniej blogerki Gabby Petito złożyli pozew przeciwko policji z miasta Moab w Utah. Małżeństwo walczy o 50 milionów dolarów odszkodowania.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Policjanci z "Archiwum X" doprowadzili do zatrzymania podejrzanego o popełnienie morderstwa sprzed 23 lat.

Rodzice zamordowanej w sierpniu 2021 roku blogerki Gabby Petito zarzucają policji z Moab zaniedbania podczas przeprowadzonej interwencji i rozmowy pomiędzy nimi, a Gabby i jej narzeczonym Brianem Laundrie. Dwa tygodnie po tym zajściu, influencerka została zabita.

Nichole Schmidt i Joe Petito uważają, że w czasie interwencji nie przestrzegano przepisów obowiązującego prawa i nie udzielono jej pomocy w związku z przemocą, jaka miała być wobec niej stosowana ze strony partnera, który z nią podróżował.

Celem tego pozwu jest uhonorowanie Gabby, żądanie wyciągnięcia odpowiedzialności i działania na rzecz zmian systemowych w celu ochrony ofiar przemocy domowej i zapobiegania takim tragediom w przyszłości

- przekazał w czwartek cytowany przez CNN adwokat małżeństwa opłakującego córkę, James W. McConkie.

Rodzice Gabby Petito pozywają policję. "Tamtego dnia mogli ją uratować"

Tamtego dnia mogli ją uratować

- mówiła z kolei matka 22-latki, Nichole Schmidt.

Uważamy, że musimy wymierzyć sprawiedliwość, ponieważ tego dnia Gabby mogła być chroniona. Istnieją przepisy, których celem jest ochrona ofiar, nie były przestrzegane i nie chcemy, aby stało się to komuś innemu

- dodawała Nicole Schmidt.

Jednym z błędów, które policja miała popełnić według państwa Petito był fakt, że w czasie interwencji funkcjonariusze określili ich córkę jako agresora. Zdaniem rodziców ofiary, nieodpowiednio zastosowano też przepisy w zakresie przemocy domowej. Kolejny zarzut pary jest taki, że interweniujący policjanci nie byli w tej dziedzinie właściwie przeszkoleni.

Zaginięcie i zabójstwo Gabby Petito

Znana blogerka Gabby Petito i jej narzeczony Brian Laundrie w lipcu 2021 r. wyruszyli w podróż furgonetką z Florydy na zachód, aby zwiedzić parki narodowe w tej części Stanów Zjednoczonych. 22-latka regularnie relacjonowała wycieczkę w swoich mediach społecznościowych. Ostatni ślad jej aktywności w postaci zdjęcia w social mediach miał miejsce 25 sierpnia.

Pod koniec tego miesiąca również ostatni raz kontaktowała się z rodzicami. Rodzina zgłosiła jej zaginięcie. Ciało blogerki odnaleziono 19 września w Parku Narodowym Grand Teton. Koroner stwierdził, że influencerka została uduszona.

Pierwszym podejrzanym w sprawie stał się jej narzeczony, Brian Laundrie. Po powrocie z podróży zniknął.  Po jakimś czasie FBI przekazało informację, że mężczyzna nie żyje. Według doniesień CNN, w listopadzie 2021 r. adwokat rodziny zmarłego potwierdził, iż Laundrie popełnił samobójstwo. 

FBI ws. śmierci Gabby Petito: zakończyliśmy wszystkie działania w śledztwie

W styczniu świat obiega informacja dotycząca najnowszych ustaleń Federalnego Biura Śledczego. Jak przekazał agent specjalny FBI, Michael Schneider, Brian przed samobójstwem przyznał się w swoim notatniku do zamordowania dziewczyny. Mężczyzna potwierdził przy okazji, że dochodzenie w tej sprawie zostało zakończone.

- Zakończyliśmy wszystkie logiczne działania w śledztwie. Nasze dochodzenie nie wykazało żadnych innych osób bezpośrednio zaangażowanych w tragiczną śmierć Gabby Petito - powiedział agent FBI.

Źródła: CNN/Reuters

Więcej o: