Jak pielęgnować grudnik? Wrzuć do rośliny te dwie tabletki, a będzie rosła jak szalona

Grudnik to tak zwany kaktus Bożego Narodzenia. Dla wielu jest on nieodłącznym elementem Świąt. Podpowiadamy, jak go pielęgnować, żeby rósł jak szalony. Wystarczy domowy nawóz, który zrobisz sama.

Grudnik, znany też jako zygokaktus bądź kaktus Bożego Narodzenia, to roślina doniczkowa, którą wiele z nas chętnie kupuje w grudniu. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie naturalnie porasta drzewa oraz skały. Ma kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie dzwoneczków. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy nawóz, który zrobisz sama.  

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować grudnik? Wypróbuj domowy nawóz za grosze 

Grudnik to roślina, która kwitnie zazwyczaj pod koniec listopada i na początku grudnia. Stanowi ona ozdobę w wielu domach tuż przed Bożym Narodzeniem. Żeby roślina długo cieszyła oko, można dodać do niej domowy nawóz. Jak go przygotować? 

Jedną lub dwie tabletki węgla aktywnego rozgnieć na proszek. Następnie posyp nim ziemię w doniczce i lekko wymieszaj. Chodzi o to, aby gleba dobrze połączyła się z węglem. Ograniczy on rozwój pleśni i ochroni korzenie przed zgnilizną. Na koniec jedną tabletkę aspiryny rozpuść w litrze wody. Użyj roztworu do podlania rośliny.  

Jak pielęgnować kwiat grudnika? To prostsze niż myślisz 

Pielęgnacja kaktusa bożonarodzeniowego nie jest trudna. Grudnik wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego. Nie stawiaj go w miejscach mocno nasłonecznionych. Odpowiednim miejscem będą okna wychodzące na północ. Warto pamiętać, że gdy na roślinie są już pąki kwiatowe, jest ona bardzo wrażliwa na zmianę. Nie należy jej więc wtedy przestawiać, ponieważ może gubić pąki. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. W czasie kwitnienia roślinę należy podlewać umiarkowanie. Grudnik nie lubi zbytniego przesuszenia ani nadmiaru wody.  

Więcej o: