Wysyp ją na drzwiczki piekarnika i polej wodą. Będą czyste i lśniące bez szorowania

Mało kto lubi czyścić piekarnik, jednak osiadający brud i tłuszcz z czasem stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Na szczęście nieprzyjemne zadanie mogą ułatwić proste, domowe triki. Dzięki nim bez trudu pozbędziesz się zabrudzeń. Sprawdź, co należy zrobić.

Regularne czyszczenie piekarnika jest bardzo ważne. Osiadający w urządzeniu brud i tłuszcz z czasem stają się bardzo trudne do usunięcia, a mało komu chce się poświęcać czas na mozolne szorowanie bez spektakularnych efektów. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, które szybko rozwiążą problem. Dzięki nim piekarnik ponownie zalśni czystością i będzie wyglądał tak, jakby dopiero co został przyniesiony ze sklepu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Przygotuj folię aluminiową, sodę oczyszczoną i gorącą wodę

Szyba w piekarniku zazwyczaj bardzo rzuca się w oczy, dlatego warto utrzymywać ją w czystości. Umożliwi to obserwowanie potraw podczas pieczenia, co jest istotne na przykład w przypadku przygotowywania ciast — otwieranie drzwiczek w celu skontrolowania poziomu wypieczenia może sprawić, że wypiek się nie uda. Regularne czyszczenie jest ważne również dlatego, że resztki jedzenia i przypalony tłuszcz mogą wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje, które osiądą na pieczonych potrawach.

Jeśli chcesz skutecznie wyczyścić drzwiczki od piekarnika wcale nie musisz korzystać z silnej chemii. Wystarczy mieszanka kilku produktów, które zapewne masz już w domu.

  1. Otwórz piekarnik i ustaw klapę pod kątem 90 stopni.
  2. Polej ją delikatnie gorącą wodą, tak, by nie ściekła na podłogę i posyp powierzchnię sodą oczyszczoną, tak, by pokryła całość.
  3. Po minucie lub dwóch zgnieć kulkę folii aluminiowej i delikatnie pocieraj drzwiczki (uważaj, by nie uszkodzić szkła).
  4. Po wszystkim usuń resztki sody i wody przy pomocy wilgotnej ściereczki.
  5. W razie potrzeby powtórz proces.

Mikrofala przed i poJak szybko i skutecznie wyczyścić mikrofalówkę bez użycia chemii?

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Zastosuj tę prostą mieszankę

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie piekarnika. Na niewielkie zabrudzenia sprawdzi się spryskanie wnętrza zmieszaną w proporcji 1:1 wodą z octem, odczekanie kilku-kilkunastu minut i wyszorowanie powierzchni.
Na większy brud pomoże mieszanka trzech małych opakowań proszku do pieczenia, szklanki wody i dwóch łyżek octuPołączenie produktów w naczyniu żaroodpornym i umieszczenie go w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku to sposób na usunięcie przypalonego tłuszczu już w około 40 minut. Po tym czasie należy wyłączyć urządzenie, wyciągnąć pojemnik uważając, by się nie poparzyć i przetrzeć resztki osadu ścierką lub gąbką — powinny zejść bez większego wysiłku.

DodaDoda zwierzyła na temat depresji: "Najcięższy etap w moim życiu"

Więcej o: