Włóż do woreczka i zanieś do samochodu. Banalnym trikiem rozwiążesz popularny problem

Jesień i zima nie są łatwe dla osób, które na co dzień poruszają się samochodami, ponieważ wiele problemów sprawiają zaparowane szyby. Na szczęście uciążliwy kłopot można łatwo rozwiązać. Sprawdź, co należy zrobić, by polepszyć widoczność i nie martwić się zamglonym szkłem.

Szyby, które ciągle są zaparowane mogą wywoływać irytację zarówno u kierowców, jak i u pasażerów. Należy jak najszybciej rozprawić się z tym nieprzyjemnym problemem, ponieważ może stanowić zagrożenie znacznie ograniczając widoczność na drodze. Sprawdź, co należy zrobić, by szyby nie parowały.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chodakowska "z zacieszem" myje szyby

Dlaczego mam zaparowane szyby w aucie? Przyczyn może być kilka

Zazwyczaj szyby parują od wewnątrz ze względu na wysoką wilgotność powietrza w samochodzie, która związana jest zarówno warunkami na zewnątrz, jak i w środku auta. Zjawisko występuje rzadziej w samochodach ze sprawną klimatyzacją, która osusza powietrze. Problem często się nasila w okresie jesienno-zimowym, gdy występują duże różnice pomiędzy temperaturami w kabinie i na dworze. Deszcz i śnieg wniesione na butach do samochodu po pewnym czasie parują i osiadają na szybach.

Co jest dobre na parowanie szyb w samochodzie? Wykorzystaj domowy pochłaniacz wilgoci

Ze względu na trudne warunki pogodowe w okresie jesienno-zimowym warto starać się nie dopuścić do zawilgocenia wnętrza samochodu. Należy zawsze otrzepywać buty ze śniegu przed wejściem do auta, nie pozostawiać w środku mokrych wycieraczek i co jakiś czas usuwać gałązki i liście z układu wentylacyjnego.

Na problem parujących szyb dobrze sprawdzą się pochłaniacze wilgoci, które można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy wsypać do bawełnianego woreczka lub skarpetki silikonowy żwirek dla kota i umieścić związany pakunek na desce rozdzielczej przy przedniej szybie. To sposób na szybsze odparowywanie szyb.

Sposób na zaparowane szyby w aucie. Na to warto zwrócić uwagę

Parowanie szyb może mieć też inne przyczyny. Z tego względu, zanim wyruszysz w podróż, zwróć uwagę na kilka aspektów. 

  1. Przed jazdą wyczyść dokładnie szyby — W wilgotnych warunkach brudne szyby przyczyniają się do parowania. Ma to związek z kroplami wody, które łatwiej osiadają na nierównych powierzchniach i przyczyniają się do utrudnienia widoczności na drodze.
  2. Sprawdź filtr kabinowy — Jeśli jest zużyty, należy go wymienić, ponieważ część odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza. 
  3. Przełącz nawiew na obieg zewnętrzny — Jeśli używasz tylko obiegu wewnętrznego, do samochodu nie dostaje się świeże powietrze, przez co szyby parują.
Więcej o: