Jak pozbyć się mchu z trawnika? Posyp tym trawę, a problem zniknie na długo. Niezawodny trik za grosze

Mech rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego, jeśli zauważasz pierwsze oznaki zanieczyszczeń na trawniku, to czas, by podjąć odpowiednie działania. Dzięki sprawdzonym i prostym sposobom szybko pozbędziesz się problemu i odetchniesz z ulgą. Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Mech na trawniku nie prezentuje się zbyt estetycznie. Z tego względu warto poszukać sposobów, by go usunąć. Zdrowa i czysta murawa to gwarancja pięknej i bujnie rosnącej trawy, dlatego w trosce o ogród dobrze wykorzystywać sposoby, które jej nie zaszkodzą. Na szczęście niektóre z nich są banalnie proste i nie wymagają dużego nakładu pracy. Sprawdź, jak pozbyć się mchu z trawnika.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Co oznacza mech na glebie? Przyczyn pojawienia się rośliny jest kilka

Przyczyn pojawiania się mchu na glebie i trawniku jest kilka. Ma na to wpływ nadmierne zacienienie murawy, zbyt niskie i nieregularne koszenie (warto skracać trawę do wysokości 3-5 cm), kwaśne pH ziemi, gliniaste i wilgotne podłoże oraz nieumiejętne nawożenie. Osłabiona murawa sprzyja pojawieniu się mchu, który może przystosować się do prawie każdego środowiska. Nic więc dziwnego, że występuje nawet na kostce brukowej.

Naomi Campbell w drodze na Paris Fashion Week w 2019 roku 52-letnia modelka pozuje w skąpym bikini. Dla niej czas się zatrzymał

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wypróbuj wapnowanie lub posyp trawę popiołem

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na usunięcie mchu z trawnika jest wapnowanie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić współczynnik pH gleby. Jeśli jest niższy niż 6,0, warto odkwasić ziemię, co pomoże też w pozbyciu się innych zbędnych roślin, na przykład skrzypu polnego. Te najlepiej rozwijają się w glebie o pH 5,5.

Wystarczy rozsypać na całej powierzchni trawnika odpowiedni nawóz (dolomit lub odpowiedni preparat do zwalczania mchu), a po chwili spłukać go strumieniem wody. Dobre działanie przyniesie też zastosowanie popiołu drzewnego z ogniska lub kominka, który zawiera wiele minerałów i mikroelementów, dzięki czemu odegra dodatkowo rolę naturalnego nawozu. W tym przypadku należy upewnić się, że popiół nie pochodzi z drewna lakierowanego lub malowanego, ponieważ może okazać się toksyczny dla trawy.

Wycieraczki samochodowe Masz hałasujące wycieraczki w samochodzie? Napraw je w 3 minuty

Czego nie lubi mech? Zwróć uwagę na środowisko, w którym nie będzie się rozwijał

Mech bardzo dobrze rozwija się w wilgotnych i zacienionych miejscach. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie nasłonecznienie trawnika, usuwając niepotrzebne gałęzie, które dają dodatkowy cień. Warto też regularnie grabić trawnik i dbać o czystość murawy. 

Więcej o: