Do czego służy matowa strona folii aluminiowej? Mało kto wie, jakie naprawdę jest jej zastosowanie

Folia aluminiowa jest bardzo przydatna i prawie każdy ma ją w swoim domu. Sposobów na jej wykorzystanie jest wiele i zapewne jeszcze nie wszystkie są nam znane. Mało kto wie, dlaczego strony folii aluminiowej się różnią i jak je stosować. Dowiedz się, co oznaczają.

Folia aluminiowa może być wykorzystana na wiele sposobów. Pakujemy w nią żywność, pieczemy potrawy, używamy do sprzątania, a nawet w pielęgnacji ciała. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że produkt ma strony, które mają ogromne znaczenie. Okazuje się, że każda z nich powinna być wykorzystywana w inny sposób. Sprawdź, jaka jest między nimi różnica oraz kiedy stosować matową, a kiedy błyszczącą stronę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co zrobić, aby banany tak szybko nie dojrzewały? Poznaj 3 nietypowe zastosowania folii spożywczej

Do czego służy błyszcząca strona folii aluminiowej? Ma duże znaczenie w gotowaniu

Folia aluminiowa ma dwie strony, które różnią się między sobą wyglądem. Najistotniejszą funkcją błyszczącej strony jest zatrzymywanie ciepła, dlatego piekąc lub gotując jedzenie, warto owijać je produktem tak, by świecąca część stykała się z żywnością. Jeśli zastosujesz inną stronę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że potrawa zostanie ugotowana nierównomiernie.

Dużą rolę odgrywa też pieczenie jedzenia owiniętego folią na grillu. Oprócz wspomnianej już funkcji zatrzymywania ciepła może zdarzyć się tak, że nieprawidłowa (błyszcząca) strona "przylepi się" do jedzenia i podczas ściągania porwie się na kawałki. Jeśli zaś chcemy przechować żywność lub sprawić, by szybciej ostygła, warto zawinąć ją matową stroną do dołu, co zapobiegnie nagrzewaniu się produktu.

Do czego można wykorzystać folię aluminiową? Pomoże uporać się z wieloma problemami

Folia aluminiowa może być wykorzystana nie tylko w przygotowaniu i przechowywaniu potraw. Świetnie sprawdzi się też jako:

  1. Środek rozgrzewający stopy — Posmaruj stopy kremem i owiń je folią (matową stroną do góry). Organizm błyskawicznie się rozgrzeje, a kosmetyk szybko wchłonie, nawilżając skórę.
  2. Produkt do gotowania na parze — Uformuj 3 kulki z folii podobnej wielkości, połóż na patelni, zalej wodą do połowy produktu i włącz palnik. Postaw na kulkach naczynie żaroodporne z jedzeniem i poczekaj około 10 minut do wytworzenia się pary.
  3. Rozwiązanie problemu elektryzujących się włosów — Potrzyj naelektryzowane kosmyki folią od nasady w dół i ciesz się efektem wygładzonych pasm.
  4. Produkt do naostrzenia nożyczek — Potnij tępym narzędziem kilka kawałków folii, a różnicę zauważysz niemal natychmiast.
Więcej o: