15. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Minister Maląg dosadnie odpowiedziała

Od jakiegoś czasu w mediach coraz częściej słyszy się o możliwej 15. emeryturze. Byłaby to ogromna pomoc dla seniorów. Czy rząd planuje ją wprowadzić już od przyszłego roku? Kiedy 15. emerytura będzie wypłacana?

W 2020 roku w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy pojawiły się obietnice wypłaty 15. emerytury. Temat ten powraca co roku. Seniorzy wciąż liczą na to, że świadczenie będzie niedługo wypłacane. Jak to obecnie wygląda w praktyce? 15. Emerytura 2022 dojdzie do skutku? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Czy będzie 15. emerytura? Prezydent Andrzej Duda odpowiada 

Pomysł, by 15. emerytura była kolejnym wsparciem dla polskich seniorów w czasach wysokiej inflacji, wyszedł od prezydenta. Byłoby to trzecie świadczenie dla seniorów, którzy otrzymali już trzynastkę i czternastkę. Prezydent został zapytany o 15. emeryturę podczas rozmowy w Radiu Zet. Dopytywany o to, czy wprowadzenie świadczenia jest możliwe, stwierdził, że "rząd na pewno powinien podejmować wszelkie działania". 

Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawianych — mówił.

15. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Czy emeryci mogą liczyć na świadczenie już w 2023 roku?  

Jak powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, resort nie prowadzi prac nad wprowadzeniem 15. emerytury. Projekt ustawy w sprawie wypłaty stałej czternastki zostanie skierowany do Sejmu natomiast na początku 2023 roku. - Nie trwają prace na temat 15. emerytury. (...) Wprowadzamy na stałe 14. emeryturę, 13. jest na stałe, jest godna waloryzacja - powiedziała w Studiu PAP.  

- Decyzja została podjęta, że 14. emerytura ma być świadczeniem na stałe. (...) Projekt ustawy na początku przyszłego roku trafi do Sejmu. (...) 14. emerytura tym różni się od 13. emerytury, że ma kryterium dochodowe. Jaki będzie poziom kryterium dochodowego - określimy po analizach, które prowadzimy - dodała Marlena Maląg.  

Więcej o: