Pamiętacie "Diabeł ubiera się u Prady"? To ona była inspiracją dla bezdusznej szefowej. Dziś ma 73 lata

Anna Wintour to dzisiaj jedna z najbardziej wpływowych kobiet w świecie mody. Każde pojawienie się jej na czerwonym dywanie wzbudza tyle samo emocji. Ta bezkompromisowa i pewna siebie bizneswoman obchodziła niedawno 73. urodziny. Co wiemy o jej życiu?

Pamiętacie "Diabeł ubiera się u Prady"?  To właśnie za rolę bezdusznej, wymagającej szefowej Maryl Streep została nagrodzona kolejnym Oscarem. Wiele osób uważa, że inspiracją i wzorem dla aktorki była Anna Wintour – redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a.  

Więcej artykułów  znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego wrześniowy "Vogue" jest najważniejszy?

Pamiętacie "diabeł ubiera się u Prady"? Bez Anny Wintour nie byłoby tego filmu 

Anna Wintour urodziła się 3 listopada 1949 roku w Londynie. Jej ojciec był wydawcą „The Evening Standard". To on od najmłodszych lat próbował zainteresować córkę modą. Dzięki niemu już w wieku 15. lat Wintour pracowała w słynnym butiku Biba Barbary Hulanicki. Niedługo później zadecydowała, że nie pójdzie na studia. Zamiast tego chciała zająć się dziennikarstwem modowym.  

Jej nowatorskie podejście do mody, dziennikarstwa i sztuki sprawiło, że po pewnym czasie miała apetyt na więcej i ruszyła na podbój Ameryki. Tam nie musiała długo czekać na to, żeby ktoś dostrzegł jej talent. W 1975 roku objęła stanowisko młodszego dyrektora ds. mody w „Harper’s Bazaar". To właśnie praca w tym magazynie sprawiła, że Anna zamarzyła o dostaniu się do redakcji Vogue’a.  

 

Anna Wintour zmieniła oblicze Vogue’a 

Anna Wintour od zawsze była pewną siebie i bezkompromisową kobietą. Podczas rozmowy o pracę z naczelną Vogue’a Grace Mirabellą została zapytana o to, jakie stanowisko chciałaby objąć. Anna bez wahania odpowiedziała, że redaktor naczelnej. Od początku pracy w biblii mody chciała zmienić oblicze Vogue’a, które uważała wtedy za przestarzałe. Często bez zgody Mirabelli zmieniała koncepcję artykułów, co doprowadzało do spięć między nimi.  

W 1985 roku marzenie Winotur się spełniło i została wybrana na następczynię redaktorki brytyjskiego „Vogue’a". Trzy lata później wróciła do Ameryki, by objąć stanowisko redaktor naczelnej amerykańskiego wydania magazynu. Pierwsza okładka numeru, którym kierowała, była na tamte czasy rewolucyjna. Ludzie nie mogli uwierzyć, że ta, ponoć genialna kobieta, wybrała 19-letnią modelkę w wyblakłych dżinsach za ok. 50 dolarów i wysadzanej klejnotami kurtce Christiana Lacroix wartej 10 tys. dol. Wintour później wspominała, że drukarze dzwonili i pytali, czy to nie jest pomyłka. Dzisiaj dzięki determinacji jest najbardziej wpływową kobietą w świecie mody i ogromną inspiracją.  

 
Więcej o: