Zostawiasz na noc klucz w drzwiach? Popełniasz błąd! Powód może cię zaskoczyć

Sposobów na uchronienie się przed złodziejami jest wiele. Niektórzy zostawiają w zamku klucz, jednak okazuje się, że tym samym popełniają ogromny błąd. Sprawdź, dlaczego warto z tego zrezygnować i jak inaczej ochronić swoje mieszkanie przed włamaniem.

Okazuje się, że zostawienie klucza w zamku wcale nie pomaga ochronić się przed włamaniem. Wręcz przeciwnie — może je nawet ułatwić. Poznaj przyczyny tego zjawiska i dowiedz się, jak w inny sposób ochronić swój dobytek. Inne metody z pewnością sprawdzą się o wiele bardziej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zamiast przytrzymać drzwi windy starszej kobiecie z zakupami, zerwał jej złoty łańcuszek z szyi i uciekł

Czy zostawiać klucze w drzwiach? Okazuje się, że taka praktyka to ogromny błąd

Zanim położymy się spać, zazwyczaj zamykamy drzwi tak, by nikt nieproszony nie dostał się do środka i nie zaatakował lub nie okradł nas z dobytku. Niektórzy, chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo w jeszcze większym stopniu, wkładają do zamka klucz przekonani, że takie działanie dodatkowo utrudni osobom niepożądanym wejście do mieszkania. Z pozoru oczywiste wydaje się, że włożenie czegoś z drugiej strony będzie o wiele trudniejsze, jeżeli znajduje się tam bariera w postaci klucza.

Okazuje się, że może to przynieść odwrotny skutek i pomóc złodziejowi dostać się do środka. Włamywacze, chcąc wtargnąć do mieszkania, zazwyczaj nie używają w tym celu klucza. Starsze zamki najprościej otwiera się przy pomocy wytrychu, który umożliwia przekręcenie zamka bez konieczności zapełnienia wewnętrznych wypustek. Pozostawienie klucza w zamku sprawia, że są one przez cały czas pełne i nie ma konieczności ich blokowania, dlatego wystarczy, że włamywacz przekręci urządzenie i już jest w stanie wejść do mieszkania.

Jeśli z jakiegoś względu nie zamierzasz zmieniać nawyków, pamiętaj, by nie wsuwać przedmiotu do końca. Dzięki temu zapadki będą odblokowane, co nie ułatwi włamania. Mimo wszystko najlepszą metodą jest zamknięcie drzwi na klucz i odłożenie go w bezpieczne miejsce.

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem do domu?

W trosce o bezpieczeństwo swoje i domowników warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uchronić się przed włamaniem do mieszkania. 

  1. Pamiętaj, by zamykać okna i drzwi na klucz za każdym razem, gdy wychodzisz z mieszkania (nawet, jeśli zakładasz, że nie będzie cię w domu tylko przez kilka minut).
  2. Nie chowaj kluczy w oczywistych miejscach — wiele osób nierozważnie wciąż praktykuje wkładanie przedmiotu do doniczki stojącej przy drzwiach czy pod wycieraczkę. To mogą być pierwsze miejsca, które sprawdzi włamywacz.
  3. Jeśli zgubisz klucze, wymień wszystkie zamki. Uchroni cię to przed włamaniem, jeśli osoba, która je znalazła wie, do których drzwi pasują. Z tego samego względu warto pamiętać o tym, by nie podpisywać kluczy czy zaczepek numerem bloku i mieszkania.
Więcej o: