W każdym mieszkaniu bardzo ważne jest uczucie komfortu. Jeśli zauważasz, że w pomieszczeniach jest parno i budzisz się z suchym kaszlem, oznacza to, że warto rozważyć pewne zmiany. Sprawdź, jak uporać się z niezdrowym powietrzem w mieszkaniu i co zrobić, żeby temperatura i wilgotność powietrza były optymalne. Takie działanie wpłynie korzystnie na zdrowie, lepszy sen i ogólne samopoczucie, a na dodatek pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, na które w ostatnim czasie należy przeznaczyć zdecydowanie więcej pieniędzy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najlepsza dla zdrowia temperatura w pokojach dziennych waha się między 20-22 stopniami Celsjusza. Co ważne, w pomieszczeniach, w których śpimy, powinno być nieco chłodniej. Z tego względu przed snem warto wietrzyć sypialnię i zmniejszać temperaturę do 18 stopni (oprócz sypialni dziecięcych, które najlepiej utrzymać w temperaturze na poziomie około 20 stopni). Najcieplejszym miejscem w każdym domu powinna być łazienka, ponieważ tam się kąpiemy i zmieniamy ubrania. Najlepiej, by była nagrzana do 22-24 stopni, ponieważ mycie się w zimniejszym pomieszczeniu może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie.
Najlepsza wilgotność w mieszkaniu oscyluje między 40 a 60%. Utrzymanie tej skali wpłynie korzystnie na przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniach, a także na zdrowie. Okazuje się, że temperatura i wilgotność są od siebie zależne. Zazwyczaj im cieplej jest w pomieszczeniu, tym mniej pary wodnej powinno znajdować się w powietrzu. Równocześnie wysoka temperatura i duża wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. U ludzi takie połączenie może powodować infekcje skóry, złe samopoczucie, zawroty głowy i wiele różnych chorób. Z czasem doprowadzi też do różnych infekcji układu oddechowego i rozwoju alergii.
Okazuje się, że wilgotność poniżej 40% również może mieć nieprzyjemne dla zdrowia konsekwencje. Częste przebywanie w takich pomieszczeniach zmniejsza odporność organizmu, wysusza skórę i przyspiesza starzenie. Najprostszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w mieszkaniu jest częste wietrzenie pomieszczeń i nieprzegrzewanie ich.