Mówiono o niej "polska Audrey Hepburn". Jak dziś wygląda Teresa z "Jak rozpętałem II wojnę światową"?

Joanna Jędryka to aktorka, którą doskonale kojarzą fani polskiej kinematografii lat 70. i 80. Zasłynęła dzięki swojemu talentowi, ale też nieprzeciętnej urodzie. Co dzisiaj słychać u "polskiej Audrey Hepburn"?

"Jak rozpętałem II wojnę światową" to kultowa polska komedia z 1969 roku. Jędryka wcieliła się w filmie w rolę Teresy. Ten oraz następne występy zagwarantowały jej status gwiazdy i jednej z najpiękniejszych kobiet w kraju. Jędryka była nazywana "polską Audrey Hepburn" i wzdychało za nią pół Polski. Jak dzisiaj wygląda aktorka?

Więcej treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Twórca "Testosteronu" i "Lejdis" Andrzej Saramonowicz wraca z nowym filmem po 11 latach. "Bejbis" [ZWIASTUN]

Pamiętacie Teresę z "Jak rozpętałem II wojnę światową"? Ta rola przyniosła jej sławę 

Joanna Jędryka urodziła się 1 stycznia 1940 w Trembowli. W 1965 r. została absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTviT. Na scenie zadebiutowała rok wcześniej na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi w sztuce "Gra interesów". Z filmem związana była natomiast już od 1959 r. Wystąpiła wtedy w "Miejscu na ziemi" w reż. Stanisława Różewicza. Wielki przełom w jej karierze nastąpił jednak kilka lat później.  

Jędryka w 1968 r. wcieliła się w Basię Borzemską w hitowym serialu "Stawka większa niż życie". Nieśmiała dziewczyna całkowicie zmieniła się przed kamerą. Uwagę zwracały jej duże oczy i długie, brązowe włosy. Już rok później aktorka wystąpiła w komedii "Jak rozpętałem II wojnę światową". Rola Teresy przyniosła jej uznanie krytyków i rozpoznawalność w całym kraju. W latach 70.  okrzyknięto ją "polską Audrey Hepburn". Widzowie i reżyserzy pokochali ją za jej talent, wdzięk i klasę.  

Joanna Jędryka zdobyła sławę w latach 70. Dzisiaj woli skupiać się na rodzinie 

W ciągu lat Joanna Jędryka zagrała w wielu popularnych filmach i serialach. Mogliśmy ją oglądać m.in. w "M jak miłość", "Barwach szczęścia" i "Dziewczynach ze Lwowa". Fani filmów o  Harrym Potterze na pewno doskonale kojarzą także głos aktorki. Dubbingowała tam postać Molly Weasley.  Jej największą miłością był jednak od zawsze teatr. Aktorka występowała na deskach Teatru im. Jaracza w Łodzi, Teatru Ateneum czy Teatru Kwadrat w Warszawie. 

Aktorka od prawie dziesięciu lat nie jest już aktywna zawodowo. Nie narzeka jednak na nudę. Spędza czas z rodziną i mężem, Jerzym Chociłowskim. Co ciekawe, jest to trzecie małżeństwo aktorki. Para poznała się dzięki koleżance Jędryki. Aktorka miała wówczas 40 lat i chociaż nie wierzyła, że randka z nieznajomym przerodzi się w długoletni związek, rzeczywistość okazała się inna

 
Więcej o: