Jeszcze niedawno służby mundurowe mogły pobierać równolegle dwie emerytury — cywilną i mundurową. Niestety zasady zmieniły się w 2022 roku. Obecnie, pomimo wniosku składanego w ZUS, oraz w ZER MSWiA, seniorzy muszą wybrać jedno świadczenie, które bardziej im się opłaca.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl
Podwójna emerytura przysługuje trzem grupom seniorów. Jeszcze do niedawna zaliczały się do niej służby mundurowe. Obecnie, pomimo wniosku składanego w ZUS, oraz w ZER MSWiA, seniorzy muszą wybrać jedno świadczenie, które bardziej im się opłaca. Są jednak wyjątki od tej zasady. Przepisy nie dotyczą osób, które podjęły służbę po 1999 roku. Im przysługują dwie emerytury, o ile złożą dwa wnioski, a każdy z nich w innym urzędzie. Niewielu z nich zdążyło jednak osiągnąć wiek emerytalny uprawniający ich do emerytury z powszechnego systemu.
Mundurowi szacują, że z powodu nowych przepisów nawet 60 tysięcy osób, byłych żołnierzy, policjantów, strażaków czy przedstawicieli pozostałych służ, zostało bez podwójnej emerytury. Wszystko przez to, że rozpoczęli służbę przed 2 stycznia 1999 r. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych zbiera podpisy pod petycją z wnioskiem o zmiany, która ma trafić do premiera.
- Mundurowi przechodzący na emeryturę po 25 latach służby często są jeszcze w takim wieku, że mogą przepracować kolejne 15-20 lat w cywilu, płacąc składki do ZUS. To są często duże pieniądze, bo emerytowani mundurowi nierzadko piastują eksponowane stanowiska, na których wykorzystują swoją bogatą wiedzę i doświadczenie zdobyte w czasie służby — komentuje Antoni Duda, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.