Po czym poznać, że związek nie ma przyszłości? Największe znaczenie mają dwa elementy

Co sprawia, że związek jest udany? Przykłady podawane przez osoby z różnymi doświadczeniami mogą się znacznie różnić. Okazuje się, że istnieją fundamenty, bez których szanse na przetrwanie relacji bywają niewielkie. Sprawdź, czy zdajesz sobie sprawę z tego, co warto pielęgnować lub zmienić.

W pewnym momencie życia wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę świadczy o tym, że związek jest dobry i trwały. Co sprawia, że czeka nas miłość aż po grób i co pielęgnować w relacji, by po jakimś czasie nie zaznać bolesnego rozstania? Okazuje się, że warto zwrócić uwagę na dwa istotne fundamenty. To właśnie one świadczą o sile związku i sprawiają, że może trwać nawet do końca życia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Izabela Janachowska związała się z milionerem. Jaki mają przepis na udany związek?

Po czym poznać, że związek jest udany? Zwróć uwagę na ten istotny fundament

Jednym z najważniejszych fundamentów udanego związku jest wzajemne zaufanie. Choć wielu z nas nawet i podświadomie zdaje sobie z tego sprawę, to zdarza się, że trudno mieć stuprocentową pewność co do drugiej osoby. Okazuje się, że prędzej czy później sporo par rozstaje się właśnie z tego powodu. Nieustanna kontrola i sprawdzanie partnera na każdym kroku z pewnością nie umocnią związku. Istotną częścią zaufania jest poczucie bezpieczeństwa w relacji. Bez tego trudno nawiązać więź na całe życie.

Dobra komunikacja. Czy umiecie ze sobą rozmawiać nawet po wielu latach związku?

W dobrej komunikacji jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by na bieżąco informować partnera o swoich zmartwieniach i robić to z całkowitą swobodą. Brak wzajemnego oceniania i mówienie sobie o marzeniach i planach na przyszłość to istotna część każdej relacji, która pomaga budować bliskość i przekłada się na wzajemne przywiązanie. Jeśli partner cię urazi, nie staraj się odpłacić mu tym samym. Spróbuj porozmawiać z nim o tym, co sprawiło ci przykrość i dowiedz się, dlaczego się tak zachował. Choć z czasem wygląd zewnętrzny się zmienia, to ciekawe rozmowy mogą trwać nawet i do końca życia. Warto interesować się drugą połówką i dzielić wzajemnie uczuciami i przemyśleniami na różne tematy, co pomoże zbudować trwały związek.

Po czym poznać, że związek nie ma przyszłości? Na to lepiej zwrócić uwagę

Istnieją pewne aspekty, które sprawiają, że związek może nie przetrwać wielu lat. Warto zwrócić na nie uwagę i zastanowić się, czy dotyczą relacji, w której się aktualnie znajdujemy.

  1. Próba zmiany w kogoś innego — Jeśli partner nie akceptuje cię taką, jaką jesteś, możliwe, że nigdy to nie nastąpi. Wszelkie próby zmieniania drugiej osoby w kogoś innego na dłuższą metę będą bezowocne lub sprawią, że druga osoba zapomni o sobie i porzuci marzenia, zainteresowania i plany na rzecz partnera. Warto zadać sobie pytanie, czy związek z kimś, kto nas nie akceptuje, ma jakikolwiek sens.
  2. Jedna strona wciąż poświęca się dla drugiej — Jeśli ty lub partner poświęcacie się tylko po to, by spełnić zachcianki drugiej osoby, warto przemyśleć, czy tak powinna wyglądać zdrowa relacja. Zdarza się, że po pewnym czasie takie związki się rozpadają.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową psychoterapeuta Jakub Zając z Centrum Terapii Dialog wyjaśnił, co według niego stanowi podstawę dobrego związku. - To umiejętność zaakceptowania nie partnera, a samego siebie. Za sprawą kontaktu z samym sobą stajemy się bogatsi wewnętrznie, a tym samym ciekawsi dla naszego partnera — powiedział.

Więcej o: