Zalej wrzątkiem i wetrzyj w kanapę, a będzie jak nowa. Niezawodny trik na brud i zacieki

Czyszczenie kanapy zazwyczaj nie jest łatwym zadaniem. Niestety usługi profesjonalnej firmy zazwyczaj są drogie, dlatego warto poznać sposoby, by poradzić sobie z problemem samodzielnie. Na szczęście pomogą proste, domowe sposoby. Wystarczy, że wykorzystasz kilka produktów.

Mało kto lubi czyścić kanapę. Zajęcie nie jest łatwe i może zająć dużo czasu. Co jednak zrobić, gdy widok coraz większej ilości plam i brudu spędza sen z powiek? Zamiast zakrywać zabrudzenia narzutą lub kocem, rozważ zastosowanie prostych, domowych metod. Dzięki nim szybko pozbędziesz się bakterii, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie, a mebel będzie czysty i odświeżony. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ściereczki do czyszczenia drewna. Zrobisz je w 10 minut

Jak wyczyścić kanapę bez zacieków? Najpierw odpowiednio przygotuj mebel

Zanim rozpoczniesz czyszczenie kanapy, warto ją odpowiednio przygotować poprzez odkurzanie. W ten sposób pozbędziesz się wierzchniego brudu, sierści i kurzu, a także naskórka. Gdy odkurzacz nie daje rady dotrzeć we wszystkie zakamarki, możesz się wspomóc szczotką z miękkim (w przypadku skórzanej kanapy) lub twardym włosiem. Do czyszczenia nóżek i drewnianych elementów sprawdzą się chusteczki nawilżane.

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem? Zalej ten produkt wrzątkiem i wetrzyj w sofę

Okazuje się, że dobrym środkiem na wyczyszczenie zabrudzonej kanapy jest zastosowanie tabletki do zmywarki. Sposób nie pozostawia zacieków ani nieprzyjemnego zapachu, dlatego jest wart wypróbowania. Wystarczy zalać jedną kapsułkę wrzątkiem i poczekać, aż się rozpuści. Gdy płyn ostygnie, należy zamoczyć w nim ściereczkę, a następnie przykryć nią pokrywkę od garnka i zabezpieczyć gumką recepturką lub związać tak, by nie spadła. Ostatnim krokiem jest energiczne pocieranie materiału przygotowanym narzędziem i pozostawienie mebla do wyschnięcia. Warto zachować ostrożność, by nie zamoczyć zbytnio sofy i tym samym nie uszkodzić tapicerki. 

Jak odświeżyć kanapę bez prania? Sprawdź, jakie działanie przyniesie szare mydło

Sposób z szarym mydłem sprawdzi się zarówno na kanapy materiałowe, jak i te wykonane ze skóry ekologicznej. Jedyne co trzeba zrobić, do namoczyć gąbkę w wodzie, natrzeć ją produktem i przetrzeć delikatnie plamy. Warto pamiętać, by przed rozpoczęciem czyszczenia wykonać test, zwłaszcza jeśli chcemy wyczyścić jasną kanapę. W tym celu należy rozprowadzić niewielką ilość mydła na części materiału, która nie rzuca się w oczy i sprawdzić, czy nie pozostawi zacieków.

Więcej o: