Pleśń, specyficzny biały nalot na ziemi często bywa mylony z wapiennym osadem, który powstaje w wyniku podlewania roślin twardą wodą. Osad nie jest niebezpieczny, ale pleśń w doniczce może przyczynić się do obumierania kwiatów. Jest ona również niezdrowa dla nas. Trzeba więc zadziałać szybko. Zamiast chemicznych środków warto zastosować domowy sposób na zwalczanie pleśni, o którym opowiadamy w tym artykule.
Cynamon sposobem na pleśń w doniczce fot. Shutterstock/Ivana Svecova
Pleśń w doniczce to zjawisko dość częste, które pojawia się szczególnie od jesieni do wiosny. Jej pojawieniu sprzyja wysoka wilgotność powietrza, mały dostęp do światła i nadmierna wilgotność podłoża. W takich warunkach doskonale czują się grzyby, a właśnie do tej grupy należy pleśń.
Cynamon nie tylko do szarlotki. Daj się zaskoczyć jednej z najpopularniejszych przypraw na świecie! fot. Shutterstock
Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali jego działanie antyseptyczne, zabezpieczając nim balsamowane zwłoki przed rozkładem. Również średniowiecze wysoko ceniło właściwości cynamonu, zalecając go na bóle gardła oraz jako … afrodyzjak.
Charakterystyczny zapach i smak cynamonu pochodzi z olejków eterycznych zawartych w korze, zwanych aldehydem cynamonowym. Aldehyd cynamonowy wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
roślina doniczkowa shutterstock.com
Najprostszym sposobem na pozbycie się pleśni w doniczce jest posypanie ziemi popularną przyprawą, którą kojarzymy z szarlotką.
Zacznij od zebrania z doniczki białej pleśni. Roślinę możesz podsypać świeżą ziemią i odżywką. Następnie rozsyp cynamon na powierzchni ziemi, a najlepiej, przemieszaj go z górną warstwą gleby. Jeśli pleśni jest dużo, roślinę należy przesadzić do nowej ziemi.
Cynamon jest naturalnym środkiem, jednak w dużych ilościach może zaszkodzić roślinom. Nie sypmy go grubą warstwą na podłoże, a jedynie przyprószmy powierzchnię. Obserwujmy też rośliny i ich reakcję.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl