Wsyp tę popularną przyprawę do doniczki a pleśń zniknie. Tani i prosty sposób

Jeśli na ziemi w doniczce z twoim ulubionym kwiatem pojawił się miękki, biały przypominający watę nalot to wiedz, że masz do czynienia z pleśnią. Skąd się bierze, o czym świadczy i jak pozbyć się pleśni, która atakuje twoje rośliny? Zanim biały nalot doprowadzi cię do rozpaczy, sprawdź, co możesz zrobić, by skutecznie się go pozbyć tym domowym sposobem.

Pleśń, specyficzny biały nalot na ziemi często bywa mylony z wapiennym osadem, który powstaje  w wyniku podlewania roślin twardą wodą. Osad nie jest niebezpieczny, ale pleśń w doniczce może przyczynić się do obumierania kwiatów. Jest ona również niezdrowa dla nas. Trzeba więc zadziałać szybko. Zamiast chemicznych środków warto zastosować domowy sposób na zwalczanie pleśni, o którym opowiadamy w tym artykule.

Pleśń w doniczkach z kwiatami domowymi rozwija się głównie na powierzchni podłoża, a przynajmniej jej powierzchniowe strzępki najłatwiej jest zobaczyć gołym okiem

Cynamon sposobem na pleśń w doniczceCynamon sposobem na pleśń w doniczce fot. Shutterstock/Ivana Svecova

Pleśń w doniczce to zjawisko dość częste, które pojawia się szczególnie od jesieni do wiosny. Jej pojawieniu sprzyja wysoka wilgotność powietrza, mały dostęp do światła i nadmierna wilgotność podłoża. W takich warunkach doskonale czują się grzyby, a właśnie do tej grupy należy pleśń.

Cynamon, czyli przyprawa, która sprawdzi się idealnie na pleśń w doniczkach

Cynamon nie tylko do szarlotki. Daj się zaskoczyć jednej z najpopularniejszych przypraw na świecie!Cynamon nie tylko do szarlotki. Daj się zaskoczyć jednej z najpopularniejszych przypraw na świecie! fot. Shutterstock

Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali jego działanie antyseptyczne, zabezpieczając nim balsamowane zwłoki przed rozkładem. Również średniowiecze wysoko ceniło właściwości cynamonu, zalecając go na bóle gardła oraz jako … afrodyzjak.

Charakterystyczny zapach i smak cynamonu pochodzi z olejków eterycznych zawartych w korze, zwanych aldehydem cynamonowym. Aldehyd cynamonowy wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Jak pozbyć się pleśni na ziemi w doniczce przy użyciu cynamonu

roślina doniczkowaroślina doniczkowa shutterstock.com

Najprostszym sposobem na pozbycie się pleśni w doniczce jest posypanie ziemi popularną przyprawą, którą kojarzymy z szarlotką.

Zacznij od zebrania z doniczki białej pleśni. Roślinę możesz podsypać świeżą ziemią i odżywką. Następnie rozsyp cynamon na powierzchni ziemi, a najlepiej, przemieszaj go z górną warstwą gleby. Jeśli pleśni jest dużo, roślinę należy przesadzić do nowej ziemi.

Cynamon jest naturalnym środkiem, jednak w dużych ilościach może zaszkodzić roślinom. Nie sypmy go grubą warstwą na podłoże, a jedynie przyprószmy powierzchnię. Obserwujmy też rośliny i ich reakcję.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: