Dodatek do emerytury w formie świadczenia honorowego jest wypłacany seniorom dożywotnio. Jest jednak jeden szkopuł — aby go otrzymać, trzeba ukończyć 100 lat. Tylko ta grupa może liczyć na dodatkowe środki.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wiek jest jedyną wytyczną, która decyduje o przyznaniu dodatku. Nie ma żadnych innych warunków czy wymagań — pod uwagę nie jest brana nawet wysokość świadczenia. Co więcej, aby otrzymać dodatkowe pieniądze, senior nie musi składać żadnego wniosku, gdyż ZUS wypłaca je z urzędu i automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat.
Wysokość świadczenia honorowego od 1 marca 2022 roku to 4944,79 zł brutto. To nic innego, jak równowartość 100% przeciętnego wynagrodzenia, które pomniejszone jest o składki na ubezpieczenie społeczne. Zmienia się co roku, wraz z dniem 1 marca, jednak nie podlega waloryzacji. Raz przyznane, w tej samej wysokości będzie wypłacane seniorowi do końca życia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił ciekawe statystyki za 2018 rok. Wynika z nich, że w grudniu 2018 wypłacono 1,9 tys. świadczeń honorowych, z czego 85 procent świadczeniobiorców stanowiły kobiety. Średni wiek osoby, która pobierała dodatek, wynosił 102,25 roku. Najstarsza kobieta, która otrzymała emeryturę, miała 112 lat, a mężczyzna 111 lat.
W marcu 2022 ZUS wypłacał świadczenia honorowe dla 2,6 tysiąca osób, z czego dla 400 mężczyzn i 2200 kobiet.