To pewne! ZUS szykuje ogromne zmiany w legitymacjach dla emerytów. Wiemy, kiedy wejdą w życie

Nadchodzą wielkie zmiany w legitymacjach emerytów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już niebawem rozpocznie wydawanie zupełnie nowych dokumentów. Zmiana ma być dla niektórych dużym ułatwieniem. Wiemy, kiedy dokładnie wejdzie w życie.

Osoby, które posiadają legitymację emeryta, mogą liczyć na wiele ulg i zniżek, zwłaszcza w 2022 roku.  Dokument należy wyrobić w urzędzie, gdzie konieczne jest złożenie wniosku. Teraz seniorzy będą otrzymywać legitymację w zupełnie innej formie. Zmiana wejdzie w życie już niedługo. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Legitymacja emeryta. Dokument uprawnia do wielu zniżek 

Osoby mającej ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, mogą ubiegać się o legitymację emeryta i rencisty z ZUS. Dokument uprawnia do korzystania z dodatkowych zniżek. Seniorzy mogą zyskać:  

  • Odliczenia kosztów (powyżej 100 zł) zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku,   
  • Zniżek na leki,   
  • Darmowych leków (jeśli skończyli 75 lat i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym),  
  • Zwolnienia z części opłat podczas rehabilitacji,   
  • Zniżek i ulg w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,   
  • Zniżek w komunikacji miejskiej,  
  • Zniżek w teatrach, muzeach czy kinach,  
  • Zwolnienia z abonamentu RTV (jeśli spełniają jeden z warunków: skończyli 75 lat; są zaliczani do I grupy inwalidzkiej; są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi; ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia). 

Zmiany w legitymacji emeryta. Od kiedy wchodzą w życie i czego dotyczą? 

Do tej pory legitymacja emeryta obowiązywała w formie plastikowej. Już niedługo będzie można korzystać z niej również w formie elektronicznej, korzystając z aplikacji mobilnej mObywatel. Ma to być spore ułatwienie dla seniorów. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku.  Będzie trzeba jedynie dodać do wirtualnego portfela dokument mLegitymacja. Dokument będzie wydawany bezpłatnie. Warto podkreślić, że nie jest to obowiązkowa zmiana, a dotychczas wydane legitymacje zachowają swoją ważność.    

Więcej o: