Wciągnął 9-latkę do auta i zamordował. Sprawcy nie odnaleziono do dziś. Wtedy powstał system Child Alert

9-letnia Amber Hagerman została wciągnięta na oczach świadków do czarnego pickupa. Porwanie dziecka przyczyniło się do wprowadzenia systemu Amber Alert, w Polsce znanego szerzej jako Child Alert.

Amber Hagerman urodziła się 25 listopada 1986 r. w Arlington w stanie Teksas w USA. Dziewczynka wraz z młodszym bratem Richardem wychowywana była przez matkę. Zapamiętano ją jako wesołą i energiczną. Nikt nie spodziewał się, jak okrutny los ją spotka. W 1996 r. 9-letnia Amber jeździła z 5-letnim wówczas bratem na rowerach nieopodal domu dziadków. Gdy Richard postanowił wrócić do domu, dziewczynka chciała jeszcze chwilę się pobawić. Wtedy na oczach świadków z czarnego pickupa wysiadł nieznany mężczyzna i wciągnął ją do samochodu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 19-latek zabrał autostopowicza. Ten go pobił i zamknął w bagażniku. Przed policją uciekł w kukurydzę

Rodzice byli wstrząśnięci. Poszukiwania 9-letniej Amber Hagerman nie przyniosły rezultatów

Świadkowie opisali porywacza jako białego lub latynoskiego mężczyznę w wieku między 25 a 40 lat. Gdy Amber długo nie wracała do domu, dziadek dziewczynki postanowił sprawdzić, co się stało. Na miejscu zabawy dzieci zastał zamieszanie i funkcjonariuszy, a po krótkiej rozmowie okazało się, że porwano jego wnuczkę. Wiadomość wstrząsnęła mężczyzną i rodzicami dziecka. Wielogodzinne poszukiwania nie przyniosły rezultatów, ponieważ jedynymi informacjami, jakimi dysponowała, policja był kolor i ogólny wygląd samochodu i sprawcy. Matka dziecka udzielała wielu wywiadów i publicznie prosiła o jakiekolwiek informacje i pomoc w odnalezieniu córki. Wielu ludzi zgłaszało się na policję z nowymi informacjami, jednak żadna z nich nie pomogła odkryć, co stało się z dzieckiem.

 

Odnalezienie zamordowanego dziecka wstrząsnęło obywatelami USA. Co stało się z Amber?

Intensywne poszukiwania Amber trwały od 13 stycznia 1996 r. i zakończyły się 17 stycznia tego samego roku, gdy pewien mężczyzna wyprowadzający psa w pobliżu rzeki natknął się na ciało dziecka. Lokalizacja znajdowała się niecałe 8 kilometrów od miejsca porwania. Badania potwierdziły, że była to Amber Hagerman, która straciła życie mniej więcej dwa dni wcześniej. Ze względu na wodę nie udało się odnaleźć śladów DNA sprawcy. W pogrzebie dziewczynki wzięły udział setki poruszonych osób. 

Sprawcy nie znaleziono do dziś. Wprowadzono natomiast system Child Alert 

Matka Amber Hagerman zaczęła apelować do władz o wprowadzenie lepszych zabezpieczeń dla dzieci, które pomogłyby w szybszym ich odnalezieniu w przypadku porwań lub zaginięć. W efekcie w październiku 1996 r. wprowadzono system Amber Alert, który został nazwany na cześć zamordowanej dziewczynki. Nazwa funkcjonuje w USA, Kanadzie i Meksyku, a w innych państwach rozpoznaje się go jako Child Alert. Do dziś pozwala na szybkie rozpowszechnianie zdjęć i informacji o zaginionych i porwanych dzieciach poprzez komunikaty w mediach, co ma na celu zaalarmowanie o sytuacji jak największej liczby osób. Sprawcy zamordowania Amber Hagerman do dziś nie odnaleziono.

 
Więcej o: