Chcieli dać córce mądrze brzmiące imię na "p". Rada języka polskiego: Może nie być zadowolona

Imię to jeden z podstawowych elementów, który składa się na nasze pierwsze wrażenie. Niektóre imiona zachwycają, a inne potrafią wręcz utrudniać życie. Jedna z matek zastanawiała się nad nadaniem córce łacińskiego imienia na "p", o znaczeniu "roztropna, mądra". Rada języka polskiego radzi jednak dobrze się nad tym zastanowić.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka to często niełatwa decyzja. Rodzice często głowią się nad nim miesiącami, zanim znajdą to idealne. Nic jednak dziwnego, gdyż dane imię będzie towarzyszyło mu przez całe życie. Niektórzy jednak na siłę szukają bardzo oryginalnych i rzadko spotykanych imion, by w ten sposób ich dziecko wyróżniało się z tłumu. Niestety czasem efekt bywa odwrotny od zamierzonego i zamiast zachwytów nad nietypowym imieniem, jest wstyd i problemy w późniejszym życiu.

Chciała nazwać córkę Prudencja. Rada Języka Polskiego nie jest pewna, czy dziecko w przyszłości będzie zadowolone 

Jedna z matek myślała nad tym, by nadać swojej córce imię Prudencja. Postanowiła jednak zwrócić się do członków Rady Języka Polskiego z pytaniem, czy będzie to w ogóle możliwe. Odpowiedzi udzielił prof. dr hab. Walery Pisarek, który choć twierdzi, że w urzędzie nie powinno być problemu z nadaniem tego typu imienia, to nie jest przekonany, czy w przyszłości córka będzie z takiego imienia zadowolona.

Imię Prudencja jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Prudencjusz, które wywodzi się z łacińskiego przymiotnika prudens o znaczeniu ‘roztropny, mądry’. Choć imiona Prudencjai Prudencjusz występują w Polsce bardzo rzadko, są wymieniane w wielu słownikach imion, m.in. w „Księdze naszych imion" Józefa Bubaka. Nie spodziewam się, by w którymkolwiek z urzędów stanu cywilnego w Polsce spotkała się Pani z odmową jego nadania. Natomiast nie jestem pewien, czy córka za parę lat będzie z tego imienia zadowolona, bo jest to imię bardzo poważne, dostojne i nie poddaje się łatwo zdrobnieniu: Prudzia? Prunia? Ale miłość nie takie trudności potrafi pokonać

- wyjaśnił prof. dr hab. Walery Pisarek.

A jakie jest wasze zdanie na temat nadawania takich imion? Czekamy na listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: