Dwie emerytury co miesiąc? To możliwe! Ci seniorzy muszą tylko złożyć drugi wniosek, ale nie w ZUS

Część seniorów może ubiegać się o podwójną emeryturę. Ten przywilej przysługuje jednak tylko po spełnieniu określonych warunków oraz złożeniu drugiego wniosku. Nie są one natomiast przyjmowane przez ZUS. Gdzie zatem się udać?

Podwójne świadczenie wpływające co miesiąc na konto to z pewnością duża pomoc finansowa dla domowego budżetu. Niestety przywilej ten posiadają jedynie wybrani seniorzy, którzy wcześniej spełnią kilka warunków. 

Katarzyna Żak i Katarzyna CichopekTen model sukienki to hit sezonu. Podobne w Zarze i H&M od 179,99 zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Druga emerytura dla osób pracujących za granicą. Gdzie złożyć wniosek? 

W przypadku osób, które legalnie pracowały za granicą i były ubezpieczone, możliwe jest otrzymywanie emerytury zarówno z ZUS, jak i zakładu emerytalnego z kraju, w którym pracowały. Tam wówczas należy również złożyć drugi wniosek. Trzeba jednak pamiętać, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony po spełnieniu odpowiednich warunków, czyli np. osiągnięciu wieku emerytalnego czy stażu pracy. Te zaś mogą się w każdym państwie wyglądać inaczej. 

Podwójna emerytura dla rolników? Tak, ale pod jednym warunkiem 

Rolnicy mogą otrzymać podwójne świadczenie, gdyż wypłacać je może ZUS, a także KRUS. Warunkiem pozytynego rozpatrzenia wnioski jest jednak opłacanie składek w KRUS, przez co najmniej 25 lat.

PieniądzeWaloryzacja emerytur 2023 tabela. Seniorów czekają rekordowe podwyżki?

Podwójna emerytura dla mundurowych jest możliwa. Są jednak pewne wyjątki 

Służby mundurowe mogą natomiast liczyć na emeryturę z ZUS oraz ZER MSWiA, co wynika to z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, prawo do drugiego świadczenia przysługuje wyłącznie funkcjonariuszom, którzy przystąpili do służby od 2 stycznia 1999 r., a po jej zakończeniu podejmą się pracy w cywilu.

Więcej o: