Trzynastki i czternastki w przyszłym roku będą niższe? W przypadku części emerytów to niewykluczone

Dziennik "Fakt" poinformował, że część emerytów w przyszłym roku dostanie niższe trzynastki i czternastki. Seniorzy ze świadczeniami wyższymi niż 2500 zł brutto mogą stracić nawet 400 zł. Wszystko przez pewną lukę w przepisach.

Zgodnie z ogłoszoną 18 października 2022 roku decyzją rządu, przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur ma być kwotowo-procentowa. Oznacza to, że od marca przyszłego roku emerytury i renty wzrosną o 13,8 proc. i minimum 250 zł. Na emerytów czekają także trzynastki oraz zapowiadane są także kolejne wypłaty czternastek. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Wypłata 13 i 14 emerytury w 2023. Jest luka w przepisach 

Jak poinformował "Fakt" część emerytów otrzyma w przyszłym roku niższe trzynastki oraz czternastki. Dotyczy to seniorów pobierających świadczenie powyżej 2500 złotych brutto. Stracą oni nawet 400 zł. Wszystko przez pewną lukę w przepisach. Może ona doprowadzić do tego, że emeryci otrzymają niższe świadczenia. — Okazuje się, że rząd nie zwolnił trzynastki i czternastki z PIT na stałe — czytamy w dzienniku. Trzynastka w przyszłym roku ma wynieść tyle, co minimalna emerytura, w związku z tym wszyscy seniorzy otrzymają 1588,44 zł brutto. 

- Jeśli rząd zdecyduje się na zwolnienie z PIT, kwota na rękę wyniesie 1445,48 zł (potrącona zostanie składka zdrowotna). Jeśli jednak dodatkowe wypłaty nie zostaną zwolnione z podatku, trzynastka na rękę wyniosłaby 1254,49 zł. Bo oprócz składki zdrowotnej (w wysokości 142,95 zł), potrącany zostałby także 12 proc. PIT (czyli 191 zł) - jak możemy przeczytać w "Fakcie". 

Minister Maląg o 14. i 13. Emeryturze 2023: Pracujemy nad ustawą 

— Jeśli minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła 1588 zł brutto, to również na tym poziomie będzie 13. emerytura, a także 14. emerytura. Ale co do ostatecznego kształtu 14. emerytury jeszcze chwilę poczekamy, bo pracujemy nad ustawą — podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w październiku. 

14. emerytury zostały w tym roku wypłacone seniorom spełniającym wymagane kryterium dochodowe. Mianowicie pełna wysokość świadczenia trafiła do tych, którzy otrzymują świadczenia do 2900 zł brutto miesięcznie. Pozostali mogli liczyć na wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".   

Więcej o: