Trzynastki i czternastki w przyszłym roku będą niższe? W przypadku części emerytów to niewykluczone

Dziennik "Fakt" poinformował, że część emerytów w przyszłym roku dostanie niższe trzynastki i czternastki. Seniorzy ze świadczeniami wyższymi niż 2500 zł brutto mogą stracić nawet 400 zł. Wszystko przez pewną lukę w przepisach.

Zgodnie z ogłoszoną 18 października 2022 roku decyzją rządu, przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur ma być kwotowo-procentowa. Oznacza to, że od marca przyszłego roku emerytury i renty wzrosną o 13,8 proc. i minimum 250 zł. Na emerytów czekają także trzynastki oraz zapowiadane są także kolejne wypłaty czternastek. 

Małgorzata KożuchowskaWakacyjna sukienka Małgorzaty Kożuchowskiej "wygląda jak od Diora"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Wypłata 13 i 14 emerytury w 2023. Jest luka w przepisach 

Jak poinformował "Fakt" część emerytów otrzyma w przyszłym roku niższe trzynastki oraz czternastki. Dotyczy to seniorów pobierających świadczenie powyżej 2500 złotych brutto. Stracą oni nawet 400 zł. Wszystko przez pewną lukę w przepisach. Może ona doprowadzić do tego, że emeryci otrzymają niższe świadczenia. — Okazuje się, że rząd nie zwolnił trzynastki i czternastki z PIT na stałe — czytamy w dzienniku. Trzynastka w przyszłym roku ma wynieść tyle, co minimalna emerytura, w związku z tym wszyscy seniorzy otrzymają 1588,44 zł brutto. 

- Jeśli rząd zdecyduje się na zwolnienie z PIT, kwota na rękę wyniesie 1445,48 zł (potrącona zostanie składka zdrowotna). Jeśli jednak dodatkowe wypłaty nie zostaną zwolnione z podatku, trzynastka na rękę wyniosłaby 1254,49 zł. Bo oprócz składki zdrowotnej (w wysokości 142,95 zł), potrącany zostałby także 12 proc. PIT (czyli 191 zł) - jak możemy przeczytać w "Fakcie". 

Minister Maląg o 14. i 13. Emeryturze 2023: Pracujemy nad ustawą 

— Jeśli minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła 1588 zł brutto, to również na tym poziomie będzie 13. emerytura, a także 14. emerytura. Ale co do ostatecznego kształtu 14. emerytury jeszcze chwilę poczekamy, bo pracujemy nad ustawą — podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w październiku. 

14. emerytury zostały w tym roku wypłacone seniorom spełniającym wymagane kryterium dochodowe. Mianowicie pełna wysokość świadczenia trafiła do tych, którzy otrzymują świadczenia do 2900 zł brutto miesięcznie. Pozostali mogli liczyć na wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".   

Więcej o: