Czym i jak prać firanki, żeby pozostały białe? Ten trik sprawi, że będą wyglądały jak nowe!

Firanki to element dekoracyjny, który znajduje się chyba w każdym domu. Wyglądają elegancko, chronią przed słońcem i zapewniają odrobinę prywatności. Wiele osób jednak nie wie, jak je prać, żeby były cały czas białe. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, żeby wyglądały jak nowe.

Firanki tracą urok, kiedy przestają być śnieżnobiałe. Kiedy zwykły proszek przestaje sobie dawać radę, warto wypróbować sprawdzone metody domowe. Są one całkowicie bezpieczne i sprawiają, że materiał znów wygląda jak nowy. Podpowiadamy, jak prać firanki, żeby były białe i czyste. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Czym i jak prać firanki, żeby pozostały białe? O tym warto pamiętać 

Firanki pierzemy kilka razy w roku. Zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy zabieramy się za gruntowne porządki. Żeby ich nie zniszczyć przed Świętami, warto pamiętać o kilku zasadach. Zanim włożysz firanki do pralki, namocz je w czystej wodzie lub z dodatkiem płynu do naczyń. Po 15-30 minutach możesz je wyjąć i przejść do prania. Złóż je w kostkę i umieść w specjalnym woreczku, który zapobiegnie powstawaniu zaciągnięć. W jakiej temperaturze należy prać firanki? Idealne będzie 30 stopni i program bez wirowania.  

Czym prać firanki? Dodaj te rzeczy do pralki, a odzyskają śnieżnobiały wygląd 

Twoje firanki zrobiły się szare czy delikatnie pożółkły? Nie musisz ich wyrzucać. Śnieżnobiały wygląd przywrócą firankom domowe sposoby z użyciem produktów, które na pewno masz już w kuchni: 

  • sól – wcześniej wyprane firanki namocz w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżek soli, a następnie dokładnie je opłucz i rozwieś do wyschnięcia 
  • skorupki po jajkach – skorupki włóż do lnianego woreczka i umieść w bębnie pralki wraz z firankami, 
  • soda oczyszczona – wystarczy, że do prania lub do ostatniego płukania dosypiesz łyżeczkę sody oczyszczonej.
Więcej o: