Chciała dać córce imię na "c". Inspiracja rodziną królewską? Rada Języka Polskiego ostrzega

Wybór imienia dla dziecka jest niezwykle ważnym i trudnym zadaniem. Imię zostaje z dzieckiem na całe życie. Jednak z matek zwróciła z pytaniem do członków Rady Języka Polskiego z pytaniem o rekomendację i ogólnie możliwość nadania dziewczynce imienia Charlotte.

Wybór imienia to kluczowa kwestia

Rodzice nowo narodzonego dziecka stają przed licznymi wyzwaniami. Nie tylko zmienia się ich całe życie, ich przyzwyczajenia idą w niepamięć, bo liczy się dobro noworodka. Mają też kilka trudnych decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest wybór imienia dla pociechy.

Młodzi rodzice mają wiele pomysłów. Niektórzy inspirują się imionami lubianych bohaterów seriali i filmów, inni stawiają na klasykę i wybierają imiona tradycyjne – takie jak Barbara czy Stanisław. Jeszcze inni stawiają na anglojęzyczne imiona. Wielu motywuje to następująco: chcą zapewnić dziecku imię, z którym nikt na świecie nie będzie miał problemu.

Czy taka motywacja towarzyszyła mamie, która zwróciła się z pytaniem do Rady Języka Polskiego?

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Inspiracja rodziną królewską?

Nie jesteśmy pewni. Wydaje się raczej, że wybrała imię zafascynowana rodziną królewską. Mowa o imieniu Charlotte. A jak powszechnie wiadomo, takie imię nosi najmłodsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate. To piękne imię, jednak mocno osadzone w anglojęzycznych realiach.

Tak też sugeruje odpowiedź przedstawicielki Rady Języka Polskiego:

Kierownik USC może odmówić rejestracji imienia Charlotte dla Pani córki, ponieważ nie wskazuje ono na płeć dziecka. Dodatkową przeszkodą w zaakceptowaniu go jest różnica między jego pisownią a wymową.

- odpowiedziała sekretarz Rady, dr Katarzyna Kłosińska.

Nie dziwi nas prośba Rady Języka Polskiego o ponowne przemyślenie wyboru imienia dla córeczki. A wam jak podoba się to imię?

Więcej o: