Jesteś inteligentny? Podobno widać to gołym okiem! Chodzi o jedną rzecz

Każdy z nas chciałby być postrzegany jako osoba inteligentna. Okazuje się, że jest to ponoć widoczne wręcz gołym okiem. Jesteście ciekawi, jak to sprawdzić? Co świadczy o naszej inteligencji?

Inteligencja wypisana na twarzy

Wiedzieliście, że szczęście ma związek z inteligencją? I na odwrót! Nasz uśmiech, dobre samopoczucie i ogólny dobrostan jest związany z inteligencją. I nie są to wymysły wyssane z palca. Związek między poziomem IQ a naszym szczęściem wykazano w badaniach.

Przeprowadził je Jeremy Dean, doktor psychologii z University College London, który założył serwis PsyBlog. To właśnie na łamach portalu opisuje wyniki badań, które jednoznacznie potwierdzają tę tezę – ludzie zadowoleni ze swojego życia, realizujący się w pracy, którą lubią, mają o wiele wyższe wyniki w testach na inteligencje. Ich zdolności umysłowe są o wiele lepsze niż osób, które nie lubią swojej pracy, ciągle narzekają i marudzą.

Okazuje się więc, że zadowolenie z życia ma ścisły związek ze szczęściem. To jeden z dwóch kluczowych czynników determinujących szczęście. Pierwszym jest możliwość odczuwania pozytywnych emocji w konkretnej chwili.

Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

Inteligencja a miejsce zatrudnienia

Naukowcy wykazali także, że osoby o wyższym IQ czerpią więcej radości z pracy. Więcej zarabiają i piastują bardziej wymagające stanowiska. Jest to dość oczywisty wniosek. Tutaj jednak naukowcy podkreślają, że chodzi przede wszystkim o to, że dla takich osób skomplikowana, bardziej wymagająca praca jest źródłem większej satysfakcji. Gdy nie mają wyzwań, poziom ich zadowolenia życiowego mocno spada.

Inteligentni ludzie mogą być szczęśliwi zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym – to zależy od skomplikowania zadań i wyzwań, jakie mają, oraz od osiąganych dochodów

– konkludują autorzy badań.

Nasze badania pokazują, że inteligencja i rutyna zadań wykonywanych w pracy oraz stałość wynagrodzenia mają negatywny związek z satysfakcją z pracy. Może to być wynikiem poczucia nudy i frustracji, którego doświadczają osoby o wysokim IQ przy mało skomplikowanych zadaniach i średnich zarobkach

- dodają naukowcy.  

Więcej o: