Główny Urząd Statystyczny co trzy miesiące publikuje wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia Polaków. Ma to istotne znaczenie dla dorabiających seniorów, gdyż na jego podstawie ZUS wyznacza limity dorabiania do świadczenia. 10 listopada GUS opublikował dane za trzeci kwartał, a więc od 1 grudnia seniorów czekają zmiany.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
ZUS wyróżnia dwa progi. Pierwszy jest to 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a jego przekroczenie oznacza zmniejszenie wypłacanego świadczenia. Drugi wynosi zaś 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przekroczenie tego limitu będzie wiązało się z zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS w określonym miesiącu.
Dokładana wysokość progów zmienia się, co trzy miesiące. Obecnie wynoszą one:
Warto przy tym pamiętać, że wyjątkiem od powyższej zasady są osoby pobierające rentę socjalną. W ich przypadku przekroczenie już pierwszego progu, oznacza zwieszenie środków z ZUS.
Business Insider na podstawie opublikowanych przez GUS danych obliczył, ile prawdopodobnie będą wynosiły nowe limity dla dorabiających seniorów. Jako że w III kwartale 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6 tys. 480 zł 67 gr, to szacunki portalu wskazują, że progi wzrosną do:
Oficjalne limity zostaną podane przez ZUS zapewne w drugiej połowie listopada.
Wspomniane limity nie obowiązują jednak wszystkich seniorów. Dotyczą one wyłącznie tych, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę i nie mają ukończonego powszechnego wieku emerytalnego. Zatem seniorki po 60. roku życia i seniorzy po 65. roku życia nie mają powodów do niepokoju. Mogą dorabiać bez obawy o utratę świadczenia.