Lekarz przed wydaniem recept robił nagie zdjęcia. "Nie zgłaszałam, bo wiedziałam jakie ma plecy"

Skandaliczne praktyki, które miały miejsce w gabinecie lekarskim jednego ze specjalistów w zakresie tranzycji osób transpłciowych, opisują "Wysokie Obcasy". Żeby dostać receptę na odpowiednio dobrane hormony, pacjentki i pacjenci musieli m.in. brać udział w upokarzających sesjach zdjęciowych, których lekarz rzekomo potrzebował do katalogu badań.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Służba zdrowia. Na co najczęściej narzekają Polacy? Kolejki to nie jedyna bolączka

U doktora R. osoby starające się rozpocząć tranzycję mogły dostać receptę na niezbędne hormony. Wśród przytoczonych przez dziennikarkę "Wysokich Obcasów" Paulę Szewczyk historii jest m.in. relacja kobiety, której lekarz kazał się rozebrać do naga i zaczął fotografować jej ciało. Kiedy zapytała, czy może swoimi długimi włosami zakryć chociaż twarz, odmówił.

Bohaterowie reportażu przyznają, że kilka lat temu lekarz ten był jednym ratunkiem dla osób rozpoczynających tranzycję w tej części Polski. Dlatego wiele z nich wiedziało, że idąc do niego na wizytę, prawdopodobnie będzie musiało przejść przez upokarzający proces robienia nagich zdjęć i drugiego etapu - badania ginekologicznego, którego przeprowadzenie w większości opisywanych przypadków nie miało podstaw.

Jedną z bohaterek doktor przekonywał, że fotografii narządów płciowych potrzebuje do dokumentacji medycznej, ponieważ prowadzi badania pod kątem tego, jak ciało osoby transpłciowej zmienia się pod wpływem przyjmowania hormonów. Jeszcze innej tłumaczył, że "szuka źródła transpłciowości". O żadnej kontynuacji badań ani ich rezultatach jego pacjentki oraz pacjenci nigdy nie słyszeli.

Lekarz robił osobom rozpoczynającym tranzycję nagie zdjęcia. "Nie chciał dalszych kontroli"

Jak jednak podkreślają, chodzi o sam proces uzyskiwania zgody na wykonywanie takich zdjęć. Lekarz tak naprawdę nie liczył się z wolą pacjentki lub pacjenta, po prostu wyciągał aparat.

Po pierwszej wizycie i zdjęciach nie chciał dalszych kontroli. Nigdy nie powiedział: 'Pokaż, jak zmieniły się twoje genitalia', więc nie wiem, po co ta golizna. Wątpię, by robił jakieś badania

- mówi dziennikarce "WO" jedna z rozmówczyń.

Bohaterowie artykułu podkreślają też, że wielokrotnie używał wulgarnych, obcesowych zwrotów w odniesieniu do badanych. Niektórym odmawiał zwracania się do nich w odpowiedniej formie, dopóki nie mieli skorygowanych danych w dokumentach. Osoby transpłciowe w Polsce spotykają się z olbrzymim ostracyzmem i wykluczeniem, w związku z czym tego rodzaju postępowanie lekarza - odpowiedzialnego za prowadzenie tranzycji pacjentów i pacjentek - jest wyjątkowo bulwersujące.

"To ten monopol sprawiał, że ludzie zgadzali się na takie sytuacje"

Wiele osób dopiero rozpoczynających tranzycję nie protestowało dlatego, że uchodził po prostu za specjalistę w tym zakresie, jednego z bardzo nielicznych w województwie, u którego można było dostać leki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dzisiaj, jak zaznaczają, sytuacja nieco się zmieniła i istnieje już trochę więcej opcji. 

- To ten monopol sprawiał, że ludzie zgadzali się na takie sytuacje - mówi jedna z rozmówczyń portalu. I podkreśla, że fotografowanie jej nago odbywało się na drodze niewypowiedzianego głośno szantażu, ponieważ gdyby się nie zgodziła - mogłaby nie otrzymać potrzebnej recepty. To sytuacja, w której nie miała wyboru, a lekarz nadużywał wobec niej swojej władzy.

Doktor R., na drugim etapie wizyty, przeprowadzał też całkowicie nieuzasadnione "badanie ginekologiczne" transpłciowym pacjentkom, które nie miały za sobą zabiegu waginoplastyki. Ponadto za badania penisa oraz prącia odpowiedzialny jest lekarz-urolog. R. jednak wymagał tego od swoich pacjentek i pacjentów.

Dlaczego sprawa nie została przez nikogo dotąd zgłoszona odpowiednim organom? Pacjentki i pacjenci bali się, że mogliby wówczas w ogóle nie otrzymać niezbędnych do życia recept. Z uwagi na wcześniej wspomnianą, ekstremalnie trudną sytuację osób transpłciowych w Polsce bali się też, że lekarz przestanie pomagać społeczności.

- Nie chciałam zgłaszać, bo wiedziałam, jakie ma plecy - mówi jedna z bohaterek tekstu. Jak wskazała autorka artykułu, lekarz nie skomentował w żaden sposób sprawy dotyczącej tych rażących praktyk i nie odpowiedział na żadną z prób kontaktu.

Źródło: Wysokie Obcasy

Więcej o: