Nowa emerytura po mężu wejdzie w życie? Lewica zbiera podpisy i proponuje wyższe, "godne" świadczenia

Lewica złożyła już w maju 2022 r. do Sejmu projekt "Renta Wdowia", ale do tej pory nie zostały podjęte nad nim żadne prace. Teraz posłowie wychodzą z nową propozycją i zaczynają pod nią zbierać podpisy. Jej wprowadzenie oznaczałoby, że emerytura po mężu może być wyższa niż dotychczas.

Emerytura po mężu to potoczna nazwa tzw. renty rodzinnej. Przyjęła się ona ze względu na to, że to wdowy najczęściej decydują się na pobieranie świadczenia. Jak dla Rzeczpospolitej przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, 87 proc. rent rodzinnych w Polsce pobierają właśnie kobiety. Planowane przez Lewicę zmiany mogą zatem ucieszyć w szczególności tę grupę. 

Anna LewandowskaAnna Lewandowska skradła show w zjawiskowej marynarce za 7700 zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Komu przysługuje emerytura po mężu? Tylko te wdowy mają szansę na pieniądze

Wdowy, które chcą pobierać emeryturę po zmarłym mężu, muszą zrezygnować z własnego świadczenia oraz spełniać jeden z poniższych warunków: 

  • ukończyć 50 lat,
  • w chwili śmierci męża nie być zdolna do pracy,
  • skończyć 50 lat lub stać się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowywać dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowywać uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji. 

SeniorkaSeniorzy mogą otrzymać dodatkowe 4944 zł. Warunek jest jeden

Emerytura po mężu na nowych zasadach? Tego domaga się Lewica

Ze względu na to, że projekt złożony w maju wciąż tkwi w "sejmowej zamrażarce", to posłowie Lewicy oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zdecydowali się na nowy, tym razem obywatelski projekt ustawy. - (...) rozpoczynamy proces zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą dotyczącą projektu "Renty wdowiej". Jest to projekt ustawy, który ma zagwarantować emerytom godne normalne funkcjonowanie po stracie współmałżonka. – powiedział poseł Arkadiusz Iwaniak.

Najpierw posłowie potrzebują 1000 podpisów do zawiadomienia marszałka Sejmu o powołaniu komitetu poparcia, a następnie w ciągu 3 miesięcy od zarejestrowania komitetu muszą zebrać 100 tysięcy podpisów. Wówczas projekt zostanie przedstawiony w Sejmie. 

Zgodnie z zapisami ustawy renta rodzinna nie wynosiłaby 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka jak dotychczas. Wdowa miałaby mieć wybór, czy chce zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej, czy pobierać rentę rodzinną i powiększyć ją o 50 procent swojego świadczenia. Ponadto projekt zakłada, że prawo do wypłaty takiego świadczenia miałyby nie tylko osoby ubezpieczone w ZUS, ale też w KRUS oraz emeryci mundurowi. 

Więcej o: