Święta Bożego Narodzenia 2022. Ile dni zostało do świąt? Odliczanie czas zacząć

Święta Bożego Narodzenia 2022 już za kilka tygodni. Warto odpowiednio rozplanować ten czas po to, by spokojnie poradzić sobie ze wszelkimi sprawunkami. Co roku bowiem jesteśmy coraz bardziej zabiegani.
Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Boże Narodzenie: ile dni do świąt?

Ile dni pozostało do świąt? Właśnie przekroczyliśmy połowę listopada. Zatem do Wigilii pozostało jeszcze 38 dni. Czy to dużo? W niektórych sklepach już można zobaczyć świąteczne dekoracje, coraz częściej też myślimy nad listami rzeczy, które musimy przygotować lub kupić. Z tej perspektywy lepiej jest wziąć się za przygotowania odpowiednio wcześnie po to, by w Boże Narodzenie móc się w pełni cieszyć świąteczną atmosferą.

Święta 2022: Boże Narodzenie w aspekcie religijnym. Kiedy zaczyna się adwent?

Święta Bożego Narodzenia 2022 dla wielu osób będą nie tylko wydarzeniem rodzinnym i towarzyskim, ale przede wszystkim religijnym. W tym przypadku czasem przygotowania i radosnego oczekiwania na narodzenie Jezusa będzie adwent. W tym roku zaczyna się on w niedzielę 27 listopada i trwa do soboty 24 grudnia. W Kościele z czasem tym kojarzą się poranne roraty. 

Zobacz też: Dekoracja stołu na Boże Narodzenie - moc inspiracji

Święta Bożego Narodzenia 2022. Jak ten czas widzą Polacy?

Święta Bożego Narodzenia 2022 to wyjątkowy czas w kalendarzu. Posiadają swój wymiar religijny, ale też rodzinny i towarzyski. Badania pokazują, że nawet 56 proc. pytanych Polaków postrzega Boże Narodzenie jako czas poświęcony rodzinie. Mniejszy jest odsetek odpowiedzi wskazujących przede wszystkim na religijny charakter tego czasu (21 proc.).

Kluczowa jest tu Wigilia spędzana przede wszystkim w gronie bliskiej rodziny, z życzeniami i łamaniem się opłatkiem. Według danych przedstawionych przez CBOS rok temu:

  • Większość ankietowanych spędzi Boże Narodzenie z żoną, mężem, partnerem lub partnerką (66 proc.);
  • Blisko połowa świętuje z rodzicami (49 proc.);
  • Jedna trzecia zaś spędzi Boże Narodzenie z rodzeństwem i dorosłymi dziećmi, które z nimi nie mieszkają (30 proc.).

Charakterystyczny jest fakt, że relatywnie niewielki odsetek pytanych osób wyobraża sobie Wigilię jako czas spędzony w towarzystwie znajomych lub w samotności. Zwyczaje takie, jak przystrajanie choinki, składanie sobie życzeń i spożywanie tradycyjnych potraw pielęgnuje bardzo duży odsetek osób ankietowanych (97 - 98 proc.). 

Święta - Boże Narodzenie 2022. Czas odpoczynku

Święta Bożego Narodzenia 2022 będą wreszcie również czasem odpoczynku od nauki i pracy. Przerwa świąteczna tradycyjnie jest związana z życiem uczniowskim i studenckim, ale wiele osób korzysta także z wolnego w pracy. 

W 2022 r. nieco mniej zadowoleni z ilości wolnego czasu mogą być uczniowie. Wszystko dlatego, że Wigilia i Nowy Rok wypadają odpowiednio w sobotę i niedzielę. Dlatego nie można liczyć na żadne dodatkowe dni, przerwa zaś potrwa od 24 grudnia do 1 stycznia włącznie. 

Dłuższy okres bez zajęć czeka często na studentów. Niektóre z polskich uczelni już ujęły to w swoich kalendarzach akademickich. Zdarza się więc, że wakacje zimowe zaczynają się już 23 grudnia i obejmują czas aż do uroczystości Trzech Króli. Studenci wracają więc na uczelnię 6 stycznia. 

Zobacz też: Nowoczesne dekoracje świąteczne w stylu gwiazd

Więcej o: