Weź ten produkt za 2 zł i podlej nim paprocie. Roślina będzie uginać się od nowych liści

Paprocie to bardzo popularne rośliny, które wielu z nas ma w swoim domu. Nic dziwnego, że chcemy, by kwiaty rosły bujnie, zdrowo i cieszyły oko każdego. Na szczęście nie mają wielu wymagań i wystarczy kilka prostych trików, by nie zwiędły. Jak dbać o paprocie w domu?

Paprocie są pięknymi, łatwymi w uprawie roślinami, choć zdarza się, że nie wybaczają niektórych błędów. Nic więc dziwnego, że można je zobaczyć w wielu domach. Potrzeby rośliny mogą się nieco zmieniać w zależności od pory roku za oknem. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie naturalnych, domowych nawozów to klucz do sukcesu. Sprawdź, jak dbać o paprocie w domu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak dbać o paprocie w domu? Zwróć uwagę na obecność źródeł ciepła i odpowiednie nawodnienie roślin

Paprocie zdobiące domowe zacisze, w tym sypialnie, są cenione przez wielu ludzi. Ma na to wpływ fakt, że rośliny działają jak naturalny nawilżacz i filtr powietrza. Chcąc odpowiednio o nie zadbać, warto zwrócić uwagę na dwa istotne elementy.

  1. Nie stawiaj paproci blisko grzejników i innych źródeł ciepła — Takie działanie to szybki sposób na doprowadzenie do poparzenia cennych, pięknych liści.
  2. Regularnie sprawdzaj poziom nawilżenia podłoża — Jeśli chcesz, by roślina dobrze się rozwijała, zadbaj, by zawsze miała lekko wilgotne (ale nie mokre) podłoże.

Czym podlewać paprocie, żeby ładnie rosły? Przygotuj domowy nawóz z herbaty

Prostym i skutecznym domowym sposobem pielęgnacji paproci jest dokarmianie ich co jakiś czas nawozem z herbaty, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i zrezygnować z drogich preparatów ze sklepu. Rodzaj wybranego produktu nie ma większego znaczenia — może być czarna, zielona lub z ziół takich jak pokrzywa, rumianek czy skrzyp polny. Jedyne co należy zrobić, to zaparzyć napój, poczekać, aż ostygnie i wlać niewielką ilość do doniczki. Można też przelać wywar do butelki z atomizerem i spryskać liście. Regularne podlewanie specyfikiem, na przykład raz w miesiącu, pomoże odkazić glebę z toksyn i odżywić roślinę. Paproć od października do lutego odpoczywa, dlatego nie należy wspomagać jej nawozem.

Jak często podlewać paprotkę w zimie? Rób to rzadziej niż latem

Letnie dni zazwyczaj charakteryzują się wysoką temperaturą, dlatego w tym czasie należy podlewać paprocie mniej więcej raz na tydzień i zwilżać dodatkowo ich liście. W okresie zimowym roślina potrzebuje znacznie mniej wody, dlatego podlewanie co 10 dni powinno wystarczyć. Należy też pamiętać o umieszczeniu donicy w pomieszczeniu o temperaturze między 15 a 19 stopni Celsjusza.

Więcej o: