Jak przezimować pelargonie? Zapewnij im odpowiednie warunki, a wiosną będą uginały się od kwiatów

Jak przezimować pelargonie? Zbliżają się zimne dni, dlatego to pytanie zadaje sobie coraz więcej właścicieli tych pięknych kwiatów. Na szczęście dzięki prostym trikom roślina odpocznie, a na wiosnę ożywi się i zaskoczy pięknymi, bujnymi kwiatami. Sprawdź, jak przechować pelargonie przez zimę.

Pelargonie zdobią wiele ogrodów i balkonów. To jedne z najpopularniejszych kwiatów ozdobnych. Są roślinami wieloletnimi, dlatego nie trzeba spisywać ich na straty po jednym sezonie. Warto o nie zadbać i odpowiednio przechować przez zimę, by wiosną zaskoczyły pięknymi, zdrowymi kwiatami. Odpowiednie warunki sprawią, że rośliny obudzą się piękniejsze niż wcześniej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak przezimować pelargonie? Na początek przygotuj rośliny do odpoczynku

Pelargonie nie lubią zimna, dlatego warto przenieść je do cieplejszego pomieszczenia, gdy temperatura na dworze rankiem zacznie spadać do około 0 stopni Celsjusza. Taki moment najczęściej wypada pod koniec października lub na początku listopada. Te, które rosną w doniczkach, należy przenieść razem z pojemnikami, a te, które rozwijają się bezpośrednio w ziemi, trzeba wykopać ostrożnie wraz z dużą bryłą ziemi i umieścić w donicy wypełnionej drenażem, po czym ostrożnie zasypać świeżą ziemią. Zanim odstawisz kwiaty na zimę, należy je odpowiednio przygotować. Do zimowania warto wybrać pelargonie, które mają największą szansę na przetrwanie sezonu. Zrezygnuj z okazów, które trawi choroba i oddziel je od zdrowych roślin, by nie dopuścić do zainfekowania. Ostatnim krokiem jest przycięcie pędów do około 15-20 cm i usunięcie zaschniętych liści.

Anna Lewandowska Lewandowska w krótkiej kreacji za prawie 10 tys. zł. "Przesadziłaś"

Jak przechować pelargonie przez zimę? Odpowiednie pomieszczenie ma duże znaczenie

Donice z kwiatami warto umieścić w pomieszczeniu o temperaturze między 5-10 stopni Celsjusza. Wyższa spowoduje wznowienie wegetacji, a niższa sprawi, że pelargonie zmarzną. Ważne, by zapewnić kwiatom dostęp do naturalnego światła wpadającego przez okno, dzięki czemu nie zachorują i nie obumrą. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie donic na nieogrzewanej klatce schodowej, w szklarni czy w ogrodzie zimowym.

Tania pielęgnacja włosów Czym olejować włosy? Wystarczy kilka kropli, aby pobudzić je do wzrostu

Zdrowe i piękne pelargonie. Zimowanie to nie wszystko — nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji

Jeśli chcesz prawidłowo przezimować pelargonie, by w maju obudziły się piękne i zdrowe, nie zapomnij o zasadach, których stosowanie pomoże im przetrwać zimę.

  1. Zimą nie dostarczaj kwiatom nawozu — Działanie może pobudzić je do wczesnego wzrostu.
  2. Nie dopuszczaj do wyschnięcia ziemi w doniczce — Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Nie należy też dopuszczać do wysuszenia łodyg.
  3. W styczniu podnieś temperaturę w pomieszczeniu o około 3 stopnie Celsjusza — Dzięki temu roślina zacznie się budzić.
  4. W marcu rozpocznij stosowanie nawozów i obetnij końcówki pędów — Takie działanie sprawi, że roślina pokryje się większą ilością kwiatów.
Więcej o: