Jak wybielić firanki? Zalej je tym roztworem i zaczekaj kilka minut, a będą wyglądały jak nowe

Firanki nie tylko chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także nadają pomieszczeniu przytulny wygląd. Niestety, mają to do siebie, że często żółkną lub szarzeją. Jak wybielić firanki, by wyglądały jak nowe? Na szczęście istnieją na to proste i niedrogie sposoby.

Nieskazitelne białe firanki to nie tylko piękna ozdoba mieszkania, ale także sposób na zachowanie odrobiny prywatności. Odpowiednio zadbane, będą cieszyć oko. Warto zadbać o ich czystość, gdyż często zbierają kurz oraz są siedliskiem dla roztoczy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Trzy praktyczne myki z użyciem sody oczyszczonej. Sprawdź, do czego może Ci się przydać!

Jak prać firanki? Zanim wrzucisz je do pralki, sprawdź metkę

Nie każdy materiał nadaje się do prania w pralce. Dotyczy to także firanek, które mogą być wykonane m.in. z żakardu, woalu lub tiulu. Zanim wrzucimy je do pralki, powinniśmy zapoznać się z instrukcjami od producenta, które znajdziemy na metce. Firanki z żakardu, które kupujemy najczęściej, pierzemy partiami, zazwyczaj w możliwie najniższej temperaturze, najlepiej 30 lub 40°C, w programie do prania ręcznego lub tkanin delikatnych, bez wirowania. Firanki z woalu oraz tiulu powinniśmy prać ręcznie, uprzednio namaczając je w wodzie.

Co na wyjątkowo brudne, pożółkłe lub zszarzałe firanki do pokoju? Sięgnij po sodę oczyszczoną

Jeśli twoje firanki straciły dawną biel oraz są wyjątkowo brudne, skorzystaj z namaczania. To doskonały sposób na odświeżenie materiału. Wystarczy, że do miski wlejesz wodę i dodasz sól kuchenną (na 5 litrów wody, około 6-7 łyżek soli). W takim roztworze namaczaj firanki przez kilka godzin. Zamiast soli możesz użyć soku z cytryny. Im więcej, tym lepszy efekt osiągniesz. 20-30 minut namaczania w ciepłej wodzie z dodatkiem soku sprawi, że firanki będą nie tylko odświeżone i białe, ale także pachnące.

Jak wybielić firanki? Potrzebne produkty znajdziesz w kuchni

Jeśli twoje firanki pożółkły lub zszarzały, istnieje banalnie prosty i niedrogi trik, który przywróci im śnieżną biel. Do miski z wodą wsyp w proporcjach 1:1 proszek do pieczenia oraz sodę oczyszczoną, a następnie namocz w roztworze firanki. Po około 10-20 minutach wyjmij i wypierz jak zazwyczaj. 

Więcej o: