Czym usunąć silikon? Zamocz ściereczkę w tym płynie i potrzyj plamę. Ten trik jest niezawodny

Silikon to jeden z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych preparatów do wykonywania łączeń i izolacji. Aplikuje się go szybko i łatwo, jednak ze względu na swoją bardzo dobrą przyczepność bywa trudny w czyszczeniu, nie mówiąc o usuwaniu. Jak pozbyć się go domowymi sposobami?

Silikon jest produktem powszechnie używanym, zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Mimo wielu zalet i łatwości w aplikacji, z biegiem czasu ciemnieje i traci szczelność, co może przyczyniać się do powstawania pleśni. Narażony na to jest w szczególności silikon położony w miejscach wilgotnych, np. przy wannie czy zlewie. Jak usunąć silikon w prosty i bezpieczny sposób przy użyciu domowych metod?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Czym najlepiej usunąć silikon? Z pomocą przyjdzie ocet

Do usuwania silikonu znajdziesz wiele produktów w sklepie. Często jednak ich skład pozostawia wiele do życzenia. Równie skuteczne, a przy tym zdecydowanie tańsze, są domowe sposoby. W przypadku niewielkich zabrudzeń doskonale sprawdzi się najzwyklejszy ocet. Wystarczy, że zamoczysz w nim ściereczkę i energicznie będziesz pocierać zabrudzone miejsce. Dla lepszego efektu możesz połączyć go z solą. Ocet sprawdzi się także w przypadku resztek miękkiego silikonu na szybie, szkle lub lustrze.

Jak zmyć świeży silikon z płytek? Sięgnij po płyn do mycia naczyń

Zmywanie świeżego silikonu z gładkiej powierzchni, np. płytek jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku zaschniętego. Zalej go płynem do mycia naczyń, odczekaj kilka minut i zbierz ściereczką. Pamiętaj, by nie dodawać wody, która może go rozmazać. W przypadku, gdy silikon zaczyna twardnieć, lepiej poczekać aż zupełnie wyschnie i wtedy podważyć i zdjąć z pomocą skrobaka. Jeśli jednak zależy ci na czasie, obłóż tężejący silikon kostkami lodu — pod ich wpływem szybciej stwardnieje i zacznie się kruszyć.

Czym usunąć silikon z ubrania? Wykorzystaj niską temperaturę

W przypadku ubrań klasyczne sposoby na usuwanie silikonu zdecydowanie odpadają. Tutaj najlepiej sprawi się nietypowe, acz skuteczne rozwiązanie. Poczekaj, aż silikon zaschnie, następnie włóż ubranie do reklamówki i umieść w zamrażalce. W przypadku niewielkiej plamy możesz obłożyć ją kostkami lodu. Pod wpływem temperatury silikon zacznie się kruszyć, więc spokojnie będziemy mogli go usunąć. Na koniec wypierz ubranie. Niezawodnym sposobem jest też "wycieranie" plam z pomocą gumki do atramentu. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność, gdyż w przeciwnym wypadku wytrzesz włókna materiału. 

Więcej o: