Chciała dać córce nietypowe imię na "m". Rada Języka Polskiego: Unieszczęśliwiłaby ją

Imię bez wątpienia jest jednym z elementów, który znacząco wpływa na pierwsze wrażenie. Jedne wręcz zachwycają, inne potrafią niestety przysporzyć kłopotów. Pewna kobieta zastanawiała się nad nadaniem córce nietypowego imienia na "m", które wywodzi się z łacińskiego słowa "mors" lub "mortis" i znaczy "śmierć". Rada języka polskiego uważa, że nie jest to najlepszy pomysł.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Niektórzy rodzice od razu wiedzą, jak chcą nazwać swoje pociechy, inni natomiast często głowią się miesiącami szukając tego idealnego. Nic jednak dziwnego, gdyż dane imię ma towarzyszyć danej osobie przez całe życie. Niektórzy niestety na siłę szukają nietypowych, rzadko spotykanych i oryginalnych imion, by wyróżnić swoje dziecko z tłumu. Efekt jest najczęściej odwrotny od zamierzonego.

Chciała nazwać córkę Mortycja lub Morgana. Rada Języka Polskiego uważa, że nie jest to najlepszy pomysł: unieszczęśliwiłaby Pani córkę i siebie samą

Jedna z kobiet zastanawiała się nad nadaniem córce imienia Mortycja lub Morgana. Postanowiła jednak zasięgnąć opinii ekspertów. Zwróciła się z pytaniem do członków Rady Języka Polskiego, a odpowiedzi udzielił prof. dr hab. Walery Pisarek, zdaniem którego taki wybór unieszczęśliwiłby zarówno córkę, jak i mamę.

Moim zdaniem unieszczęśliwiłaby Pani imieniem Mortycja córkę i siebie samą. To imię o znaczeniu "Śmiertnica" (łacińskie mors, mortis znaczy "śmierć") nosi bohaterka komiksów i filmów o upiornej rodzinie Adamsów. Nie lepsze, moim zdaniem, byłoby też imię Morgana kojarzące się bądź z fatamorganą, czyli złudzeniem optycznym, bądź żoną morganatyczną, czyli bez prawa dziedziczenia, bądź z kostnicą (ang. morgue).

- wyjaśnił prof. dr hab. Walery Pisarek.

A jakie jest wasze zdanie na temat nadawania takich nietypowych i rzadko spotykanych imion? Czekamy na listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: