Jak wykorzystać i czym są orzechy piorące? Pokochają je alergicy i nie tylko

Istnieje naturalny sposób na to, by zadbać nie tylko o siebie, lecz także o czystość domu. Wystarczy sięgnąć po ekologiczne orzechy piorące, które są tańszą alternatywą dla kosmetyków oraz chemicznych środków czyszczących. Co można zrobić z ich pomocą i dlaczego pokochają je alergicy?

Orzechy piorące to detergent, który można wykorzystać na wiele sposobów. Są tanie, ekologiczne i pełne substancji zwanej saponinami, odpowiadającej za powstawanie piany. Zobacz, czym tak naprawdę są orzechy piorące i jak można je wykorzystać na co dzień w swoim domu.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym są orzechy piorące? Naturalny i ekologiczny środek czyszczący

Orzechy piorące rosną na drzewie sapindus mukorossi. Do Polski sprowadza się je z Indii oraz Nepalu. Już tylko 350 gramów produktu wystarczy na wiele miesięcy użytkowania. Koszt takiej ilości orzechów oscyluje w granicach 20 zł, a sam produkt można wykorzystać na wiele sposobów. 

Orzechy piorące doskonale dezynfekują, zmiękczają i piorą, a to wszystko za sprawą zawartych w nich saponin. Detergent ten fantastycznie myje oraz odtłuszcza w skuteczny i delikatny sposób. Dlatego świetnie sprawdzi się w kontakcie z wrażliwą skórą alergików czy osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry.

Wykorzystaj orzechy do prania. Od razu zrezygnujesz z tradycyjnej chemii

Orzechy piorące wykorzystuje się przede wszystkim do prania. Wystarczy umieścić 5-6 orzechów w bawełnianym woreczku i dobrze go zawiązać. Tak przygotowany produkt należy umieścić w bębnie pralki, a następnie zaprogramować ją tak, jak zwykle. Warto pamiętać o tym, że z tych samych orzechów piorących możemy korzystać nawet 3-4 razy, co czyni je tanią, ekologiczną alternatywą dla tradycyjnej chemii. W podobny sposób można też umyć naczynia w zmywarce. Zamiast chemicznych kostek, trzeba umieścić 3-4 orzechy w koszyku na sztućce.

Orzechy piorące mają wiele zastosowań. Do czego można je wykorzystać?

Z orzechów piorących łatwo jest też przygotować uniwersalny roztwór, który można wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się jako mydło do mycia twarzy lub szampon do włosów, a nawet jako środek do codziennego sprzątania. Wystarczy spryskać powierzchnię gotowym płynem, by w kilka chwil usunąć wszelkie zabrudzenia z mebli, sprzętów czy łazienki.

Jak przygotować napar z orzechów piorących? Należy umieścić 8-10 skorupek w garnku i zalać je 750 ml wrzącej wody. Po tym trzeba gotować całość na wolnym ogniu przez 15 minut, a po przestudzeniu napar jest gotowy do użycia.

Więcej o: