Przez kamień w czajniku zapłacisz wyższe rachunki! Jak zwalczyć problem za mniej niż 1 zł?

Czy wiedziałaś, że kamień w czajniku jest nie tylko nieestetyczny, ale też może spowodować wzrost rachunku za prąd nawet o 25%? Przez jego negatywny wpływ na smak wody bardzo często nasze filiżanki kawy lub herbaty przestają nam smakować. Istnieją jednak domowe sposoby, które pomogą ci pozbyć się tego uporczywego problemu!

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że kamień może mieć niemały wpływ na wydajność naszego czajnika, przez co dłużej się on nagrzewa, a także skraca się jego żywotność. Ten nieestetyczny mankament sprawia także, że woda znajdująca się w urządzeniu zaczyna mieć nieprzyjemny smak, przygotowywane z jej użyciem napoje, nie smakują nam jak wcześniej. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób za pomocą składników znajdujących się w twojej kuchni, pozbędziesz się tego nieprzyjemnego kłopotu. 

Ewa WachowiczEwa Wachowicz odsłania dekolt w modnej sukience. "Im starsza, tym młodsza"

Jak usunąć kamień z czajnika? Istnieje na to banalnie prosty sposób!

Ten kredowy, biały osad gromadzi się nie tylko w czajnikach, ale także ekspresach do kawy. Szczególnie widoczny jest na stali nierdzewnej. Usuwanie kamienia nie musi być jednak nieprzyjemnym i trudnym domowym obowiązkiem! Możesz łatwo pozbyć się problemu za pomocą naturalnych środków, które możliwe, że masz już w swoim domu. Co może okazać się przydatne? 

  • biały ocet 

Usuwanie kamienia za pomocą białego octu jest wyjątkowo proste. Wystarczy, że czajnik napełnisz do linii maksymalnej wodą i octem w proporcji 1:1. Następnie zagotuj znajdującą się w urządzeniu mieszaninę i pozostaw na godzinę. Wylej octowo-wodną płukankę z czajnika i przepłucz jego wnętrze czystą wodą. Jeżeli kamień nie zostanie całkowicie usunięty, powtórz proces. Za pomocą gąbki lub ściereczki możesz doczyścić sprzęt. W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu opłucz czajnik i ponownie zagotuj czystą wodę. 

  • cytryna 

W pierwszej kolejności czajnik urządzenie czystą wodą do poziomu linii maksymalnej, następnie dodaj do niego wyciśnięty z całej cytryny sok. Pozostałości po owocu pokrój na mniejsze kawałki i również dodaj do wody. Następnie zagotuj przygotowaną mieszankę i pozostaw na godzinę. Potem wylej zawartość i opłucz czajnik czystą wodą, sprawdzając przy tym, czy usunięto wszystkie resztki cytryny. Ponadto sposób ten jest wyjątkowo tani - za jedną sztukę wspomnianego owocu w sklepie zapłacimy mniej niż 1 zł! 

  • coca-cola 

Czy kiedykolwiek słyszałaś o cudownych właściwościach czyszczących Coca-Coli? Jeśli nie, czas najwyższy to zmienić! Doskonale sprawdzi się ona również przy usuwaniu kamienia z czajnika. Dzieje się tak ponieważ, wspomniany napój zawiera kwas węglowy, który świetnie poradzi sobie m.in. w walce z kredowym osadem. Wystarczy, że czajnik napełnisz Coca-Colą i następnie zagotujesz. Pozostaw na 30 minut. Później należy jedynie dokładnie wypłukać urządzenie, aby usunąć wszelkie zapachy. 

  • soda oczyszczona 

Aby jeszcze skuteczniej pozbyć się problemu kamienia, możesz dodatkowo wsypać do czajnika kilka łyżek sody oczyszczonej. Następnie pozostaw ją na kilka minut w urządzeniu, aby dokładnie pokryła całą podstawę. Na końcu wystarczy przy użyciu miękkiej ściereczki dokładnie wytrzeć wnętrze czajnika do czysta i wypłukać kila razy. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: