Kiedyś kochały się w niej miliony. U szczytu kariery porzuciła aktorstwo. Jak żyje dziś Pola Raksa?

Pola Raksa, a właściwie Apolonia Raksa to osobowość, którą kojarzyć możemy m.in. z roli Marusi w produkcji "Czterej pancerni i pies". Niegdyś nazywana najpiękniejszą aktorką PRL-u, ikoną kina, ulubienicą milionów, zniknęła z ekranów, gdy jej kariera zaczęła nabierać rozpędu. Dlaczego artystka wycofała się z życia towarzyskiego i zawodowego?

Osobę Apolonii Raksy można było zdefiniować jednym zdaniem: Kobiety pragnęły być takie jak ona, z myśli mężczyzn nie znikała nawet podczas snu. W czasach świetności urodzonej w 1941 roku aktorki, każdy reżyser chciał, aby wystąpiła w jego produkcji. Nagle będąc u szczytu kariery postanowiła porzucić aktorstwo i całkowicie wycofać się ze świata show-biznesu. Co wpłynęło na decyzję artystki i jak dziś wygląda jej życie? 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

O karierze aktorskiej Poli Raksy zadecydował przypadek. Potem wszystko potoczyło się samo...

Jak możemy dowiedzieć się autobiografii aktorki tak naprawdę nigdy nie planowała ona rozpoczęcia kariery aktorskiej. Wszystko wydarzyło się przez przypadek, bowiem pod koniec lat 50-tych przebywająca w barze mlecznym młoda Pola Raksa została zauważona przez fotografa, który zaproponował jej sesję zdjęciową. Trafiła wówczas na okładkę tygodnika "Dookoła Świata". To właśnie wtedy została dostrzeżona przez twórców filmu "Szatan z siódmej klasy" i chwilę później zadebiutowała przed kamerą. 

"Za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał". Czy uroda stała się przekleństwem aktorki? 

Pola Raksa doskonale zdawała sobie sprawę, że pośród otaczających ją ludzi, a także fanów uchodzi za uosobienie piękności. Aktorka od zawsze stroniła jednak od wizerunku polskiej seksbomby i wyrażała niechęć wobec "odważnego erotyzmu". Dlatego też we wszystkich produkcjach, w którym zdecydowała się wystąpić reżyserzy przedstawiali ją jako "niewinną", a wszelakie nagie sceny nie były brane pod uwagę - co wspomina autor biografii artystki.

W 1966 rozpoczęła pracę na planie serialu "Czterej pancerni i pies", który przysporzył jej mnóstwo fanów. Nie minęło jednak wiele czasu, a niezwykła uroda aktorki zaczęła stawać się jej przekleństwem. O niebywale pięknym wyglądzie Poli Raksy śpiewał w kultowej "Autobiografii" wokalista Perfectu. Znaczące zmiany w życiu artystki zaczęły zachodzić od 1968 roku, kiedy to przeprowadziła się z Łodzi do Warszawy. Wtedy też zaczęła występować na deskach Teatru Współczesnego, nieprzerwanie aż do 1986 roku. 

Dlaczego Pola Raksa zniknęła? Porzuciła aktorstwo na rzecz mody

Aktorka pozostała aktywna zawodowo do końca lat 80-tych. Później całkowicie wycofała się z show-biznesu, a jej decyzji po dziś dzień niewiele wiadomo. "Uprowadzenia Agaty" z 1993 roku to ostatnia produkcja, w której wystąpiła Pola Raksa. Cztery lata później artystka pożegnała się także z teatrem, wycofując się wówczas z życia publicznego. 

Dzisiaj o Poli Raksie wiadomo jedynie, że mieszka w Kałuszynie na Mazowszu. Spokój odnalazła w ogrodowych pracach i to właśnie w jej przydomowym ogródku najczęściej można ją spotkać. Kobieta odmawia wszelkich wywiadów oraz publicznych wystąpień. Z ostatnich opublikowanych z Raksą rozmów wynika, że filmowy świat pozostawił w niej nie tylko niechęć, lecz także gorycz.

30 marca 2022 roku swoją premierę miała biografia aktorki pt. "Poli Raksy twarz" autorstwa Krzysztofa Tomasika. W dziele można doszukać się m.in. próby wyjaśnienia fenomenu aktorki oraz piętna jakie odcisnęła na niej jej niesamowita uroda już w najmłodszych latach. 

Więcej o: