Czy wiedziałaś, że niektóre z roślin mają specyficzny cykl wegetacyjny i ich kwiaty mogą rozwijać się nawet zimą? Jeżeli wciąż poszukujesz sposobów na urozmaicenie twojego ogrodu podczas zimowych dni, ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Istnieją bowiem gatunki, którym nie przeszkadzają chłody, a ich obecnością możemy cieszyć się właśnie tą najzimniejszą porą roku.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie da się ukryć, że zima to czas, gdy nasz ogród potrafi się prezentować wyjątkowo nieatrakcyjnie. Zwłaszcza, gdy śnieżny puch zacznie roztapiać się podczas dodatnich temperatur, szukamy sposób na uratowanie sytuacji. Wyjątkowo pomocne okazuje się zasadzenie roślin, którym nie straszne chłodniejsze dni. Na jakie gatunki warto postawić?
Ten pochodzący z Japonii krzew potrafi dorosnąć nawet do 3 metrów i jest odporny na szkodniki. Na początku kalendarzowego roku możemy zaobserwować, że na jego bezlistnych gałęziach zaczynają pojawiać się czerwone, pomarańczowe lub żółte kwiaty. Wyróżniają je m.in. długie i wąskie płatki. Ponadto potrafią one utrzymać się aż do marca.
Wspomniany krzew w pełnej krasie ukazuje się najczęściej w lutym lub na początku marca. Za najlepsze dla niej warunki rozwoju określa się lekki półcień. Ponadto potrafi on dorosnąć aż do 2,5 metra wysokości. Kwiaty kaliny wonnej na początku przybierają różową barwę, natomiast zaraz po rozwinięciu prezentują białawe płatki. Roślinę wyróżnia także słodki zapach.
Ta niepozorna, niewielka bylina nazywana także różą Boże Narodzenia osiąga wysokość ok. 30 cm. Kwiaty ciemiernika u naszych zachodnich sąsiadów stanowią symbol świąt, przez co bardzo często pojawiają się na pocztówkach, serwetkach, a także świeca. Roślinę wyróżniają białe kwiaty, które w dobrej kondycji potrafią utrzymać się aż do marca. Ponadto odporna jest ona na wysokie mrozy.
Jako pochodzenia tego niezwykłego kwiatu wskazuje się Chiny wschodnie. Najczęściej osiąga on wysokość między 2 a 4 metrami. Charakterystyczne są dla niego mocne rozgałęzienia oraz pojawiające się w lutym na pędach kwiaty. Wyróżnia je dzwonkowaty kształt oraz żółta bara. Ponadto wydzielają one intensywny i słodki zapach.
Roślina ta najczęściej pojawia się na przełomie lutego i marca. Jej kwiaty wyróżnia intensywny zapach przypominający woń hiacyntów oraz różowa, fioletowa lub biała barwa. Pojawiają się na gałęziach jeszcze przed rozwinięciem się liści i potrafią utrzymać się aż do kwietnia. Warto wspomnieć, że wawrzynek wilczełyko jest rośliną trującą.