Wyrzucasz skórkę od banana? To błąd! Zalej ją wodą i odstaw na 2 tygodnie, a nie pożałujesz

Skórkę od banana najczęściej traktujemy jako odpad. Okazuje się, że skrywa wiele innych zastosowań. Z sukcesem wykorzystamy ją m.in. do zrobienia niezawodnego nawozu do roślin. Będzie nie tylko niezawodny, ale także niedrogi i przede wszystkim ekologiczny.

Banany to jedne z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin, choć te w żółtej, słodkiej formie znamy od lat 40. XIX wieku. Wcześniej występowały w mniej słodkich odmianach, w czerwonym i zielonym kolorze. Co więcej, niektóre odmiany mogą być hodowane także w Polsce. Choć zazwyczaj zjadamy tylko sam owoc, także skórka skrywa wiele zastosowań. Dzięki zawartości potasu oraz fosforu, a także kwasu krzemowego, magnezu, siarki i wapnia, które mają zbawienny wpływ na kwitnienie i kondycję roślin, wykonamy z nich ekologiczny nawóz.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Banany są zdrowsze niż myślisz. A na dodatek pomagają rzucić palenie!

Prosty nawóz ze skórek z bananów — wesprze roślinę oraz wytępi mszyce

Skórki od bananów to cenny odpad organiczny. Wykonasz z nich nawóz, który ma dobroczynny wpływ na rośliny oraz odstrasza mszyce. Wystarczy, że skórki od bananów potniesz na małe kawałki i wysuszysz. Następnie należy je pokruszyć lub zmielić, a powstały proszek zalać wodą i odczekać kilka dni. Taką mieszanką możesz zarówno podlewać roślinę, jak i pryskać jej liście, by pozbyć się szkodników.

Nawóz do roślin ze skórki od banana. Jak go wykonać? 

Do zrobienia skutecznego nawozu wykorzystasz także świeżą skórkę od banana. W tym celu umieść ją w dużym, litrowym słoiku, zalej ciepłą wodą i odstaw na około 14 dni. Po tym czasie odcedź, a powstałym wyciągiem podlewaj rośliny.

Skórka z banana jako dodatek do gleby. To niezawodny trik 

Świeżą skórkę możesz wykorzystać także bezpośrednio w glebie, gdy przesadzasz rośliny. Wystarczy, że skórkę potniesz na małe kawałki i umieścisz je w podłożu. Dla lepszego efektu przysyp je warstwą ziemi. Umieszczone w ten sposób skórki zaczną się rozkładać, uwalniając cenne składniki, a przy tym polepszą jakość i strukturę gleby. Zamiast świeżych, możesz wykorzystać także proszek z wysuszonych i zmielonych.

Do jakich roślin stosować nawóz ze skórek od banana? Będą po nim rosły jak na drożdżach

Nawóz ze skórek z bananów nada się do kwiatów doniczkowych (np. skrzydłokwiatu i storczyka) i ogrodowych. Z sukcesem wykorzystamy go także do warzyw czy krzewów owocowych, a wyjątkowo dobrze sprawdzi się w przypadku roślin kwitnących, w tym także róż. Wysoka zawartość potasu dobrze wpłynie m.in. na pomidory.

Więcej o: