15. emerytura będzie wypłacona w 2023 roku? Wiadomo, którzy seniorzy mogliby liczyć na dodatek

Według informacji opublikowanej przez portal Wyborcza.biz, w przyszłym roku z uwagi na zbliżające się wybory, seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie. Ma to być nie tylko 13. i 14., ale też 15. emerytura.

15 listopada portal Wyborcza.biz opublikował informację, że w związku z naciskami wywieranymi przez posłów PiS na prezesa Kaczyńskiego oraz premiera, w przyszłym roku ma pojawić się jednorazowo wypłata 15. emerytury. Powód? Zbliżające się wybory. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Patricia Kazadi Patricia Kazadi w obłędnej spódnicy zachwyca talią osy. "Zjawiskowa!"

Niewykluczone, że pojawi się 15. emerytura. Kiedy wypłata? Zapewne przed wyborami 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wyborczą, "piętnastki" mają być jednorazowym dodatkiem, wypłaconym wyłącznie w 2023 roku. W odróżnieniu od 14. emerytury, aby otrzymać pieniądze, mają nie obowiązywać żadne kryteria dochodowe. 

Wysokość wypłaty będzie wynosiła zaś tyle, co minimalnie obowiązująca emerytura, a więc ze wstępnych szacunków około 1588,44 zł brutto. 

Pieniądze Ci seniorzy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS. Wypłaty do 1300 zł

Wypłata 15. emerytury w 2023 roku to nie przypadek. Powodem mają być wybory

Jak czytamy na Wyborczej, data planowanych wypłat nie jest przypadkowa. W 2023 roku miejsce będą miały wybory, a nowy dodatek dla emerytów ma zapewnić PiS większe poparcie. Może być ono partii rządzącej potrzebne, bo najnowszy sondaż Kantar Public wskazuje, że Koalicja Obywatelska ma obecnie o 3 punkty procentowe więcej niż PiS i znajduje się na pierwszym miejscu. 

Emeryci są natomiast najchętniej głosującą grupą na PiS, co widać na podstawie wyborów z 2019 roku. Wówczas na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 55,8 proc. osób w wieku powyżej 60 lat. 

Kluczem tutaj są jednak nie wyłącznie procenty, ale też liczebność tej grupy wiekowej. Osób 60 plus jest już w Polsce prawie 10 milionów, podczas gdy młodych w wieku 18-29 lat - 5 milionów.

 - pisała w felietonie w serwisie Wyborcza.biz Alicja Defratyka, ekonomistka, autorka projektu Ciekaweliczby.pl.

Więcej o: