Jego wywiad z Dianą wywołał skandal i doprowadził do rozwodu. "Nie chciałem jej zaszkodzić"

W piątym sezonie "The Crown" zostały przybliżone kulisy głośnego wywiadu z 1995 roku. Księżna Diana udzieliła go Martinowi Bashirowi z BBC. - Nie sądzę, by można mnie czynić odpowiedzialnym za szereg rzeczy, które wydarzyły się w jej życiu - twierdził po latach Bashir.
Zobacz wideo 5 nieznanych faktów z życia księżnej Diany

Dziennikarz nakłonił Dianę do bardzo intymnych zwierzeń, a rozmowa wzbudziła ogromne zainteresowanie na całym świecie. Księżna wyznała, że w jej małżeństwie obecne są trzy osoby. Co więcej, przyznała się do zaburzeń odżywiania oraz do pozamałżeńskiej relacji z Jamesem Hewittem. 

Wywiad księżnej Diany wywołał skandal

Obecnie często możemy spotkać się z opinią, że rozmowa ta przyniosła jedynie szkody. Nie tylko nadwątliła relacje Diany z mężem, lecz także jeszcze bardziej zwiększyła zainteresowanie medialne jej osobą. 

Największe kontrowersje wzbudza jednak to, w jaki sposób dziennikarz namówił księżną na rozmowę. Przekazał on bratu Diany sfabrykowane wyciągi bankowe, z których wynikało, że pracownicy pałacu otrzymują pieniądze za przekazywanie mediom informacji na jej temat. Hrabia Spencer powiedział o wszystkim siostrze. Rodzeństwo wspólnie doszło do wniosku, że najlepiej będzie, gdy ona sama opowie o tym, jak naprawdę wygląda jej życie. 

Hrabia Spencer po latach wyznał, że nigdy nie namawiałby Diany na rozmowę z dziennikarzem, gdyby nie został wprowadzony przez niego w błąd. Warto wspomnieć, że po latach stacja BBC skrytykowała nieetyczne postępowanie Bashira.

"Nie chciałem jej zaszkodzić"

Dziennikarz po latach przeprosił za wywiad synów księżnej. Jednak podkreślił, że jego zdaniem wiązanie z nim tragicznej śmierci Diany jest "nierozsądne". - Nie sądzę, by można mnie czynić odpowiedzialnym za szereg rzeczy, które wydarzyły się w jej życiu albo za różne problemy, które leżały u podłoża jej decyzji. [...] Nie chciałem jej zaszkodzić - przekonywał Bashir.  

 

Księżna Diana zmarła 31 sierpnia 1997 roku na skutek poważnych obrażeń poniesionych w czasie wypadku samochodowego. Jej kierowca straciła kontrolę nad pojazdem i wpadł na słup znajdujący się na autostradzie. Lekarze wiele godzin walczyli o życie księżnej. Nie udało im się jednak jej pomóc. Diana zmarła kilka godzin po wypadku z powodu krwotoku wewnętrznego.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: