Dodatkowe 200 złotych do emerytury? Tak, ale nie dla każdego. Pieniędzy nie wypłaci ZUS

Dodatkowe 200 zł do emerytury nie przysługuje każdemu seniorowi. Należy spełnić rygorystyczne warunki i złożyć odpowiedni wniosek, ale nie w ZUS. Sprawdź, komu przysługuje dodatek, gdzie przekazać przygotowane pismo i kto może skorzystać ze świadczenia.

Inflacja rośnie z miesiąca na miesiąc, a każda złotówka ma znaczenie. W dobie kryzysu warto sprawdzić, którzy seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe 200 zł do emerytury. Jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki, świadczenie będzie przysługiwać dożywotnio. Co istotne, dodatek nie jest wypłacany przez ZUS, a przez Zakład Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dowiedz się, jakie należy spełnić warunki i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Komu należy się dodatek do emerytury? 200 zł nie przysługuje wszystkim seniorom

Dodatkowe 200 zł do emerytury przysługuje tym seniorom, którzy przeszli na emeryturę, a w przeszłości wykonywali określony zawód. O świadczenie mogą się starać emeryci, którzy służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej, aktywnie działali w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Według informacji opublikowanych na stronie Gov.pl, aby uzyskać prawo do dodatku do emerytury, należy spełnić ponadto trzy warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat),
  • udokumentować bezpośredni udział w przynajmniej jednych działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych w roku przez okres 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet,
  • złożyć kompletny wniosek o przyznanie świadczenia do właściwego Komendanta (powiatowego lub miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej. 

'Pszczółka Maja'Podkładała głos Pszczółce Mai. Rola stała się jej zmorą. Jak wygląda?

Gdzie złożyć wniosek o 200 zł do emerytury? Dowiedz się, jak należy to zrobić

Jeśli spełniasz przedstawione warunki, możesz zająć się wypełnianiem odpowiedniego wniosku. Pamiętaj, że wypłatą świadczenia nie zajmuje się ZUS, a Zakład Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak nie tam należy złożyć dokumenty. Rozpatrzeniem sprawy zajmuje się Komenda Powiatowa lub Miejska Państwowej Straży Pożarnej, która wydaje decyzję o przyznaniu lub o odmowie przyznania dodatku, od której przysługuje odwołanie w trybie przewidzianym przez kodeks postępowania administracyjnego.

SeniorkaSeniorzy mogą otrzymać dodatkowe 4944 zł. Warunek jest jeden

Więcej o: