Jak otrzymać podwójną emeryturę co miesiąc? Trzeba złożyć dwa wnioski. Mogą to zrobić tylko wybrani

Podwójna emerytura każdego miesiąca to marzenie wielu seniorów, które może się spełnić, ale jedynie w trzech konkretnych przypadkach. By ją otrzymać, należy spełnić określone warunki i złożyć dwa wnioski. Komu przysługuje?

Mimo dodatków i waloryzacji, emerytury w Polsce często nie są wystarczające, by seniorzy mogli godnie żyć. Sytuację niektórych może poprawić podwójna emerytura, która wypłacana jest dożywotnio. Niestety, dostępna jest tylko dla nielicznych. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą. Tylko pod pewnymi warunkami

Podwójna emerytura jest możliwa dla osób, które pracowały legalnie nie tylko w Polsce, ale także za granicą i były równocześnie ubezpieczone w ZUS oraz w urzędzie drugiego kraju. Aby otrzymać podwójne świadczenia, należy złożyć wniosek w obu urzędach po ukończeniu wymaganego wieku emerytalnego, który może się różnić w zależności od państwa. W Polsce jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. W maju pojawiły się zmiany w przepisach

Jeszcze niedawno podwójna emerytura dla mundurowych (za pracę mundurową i cywilną) przysługiwała prawie wszystkim przedstawicielom służb. Teraz mundurowi muszą podjąć decyzję, którą emeryturę chcą pobierać — czy z ZUS, czy z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z nowelizacją z 17 maja 2022, nie dotyczy to mundurowych, którzy podjęli służbę po 1 stycznia 1999, ale przed 1 października 2003 i mają za sobą minimum 25 lat służby. Mogą oni wybrać, czy chcą pobierać dwie emerytury, czy ta za pracę cywilną zostanie doliczona do ich świadczeń mundurowych. W tym celu muszą złożyć dwa wnioski, każdy w innym urzędzie.

Podwójna emerytura dla rolników. Kogo dotyczy? 

Seniorzy, którzy równolegle odprowadzali składki do ZUS i KRUS także mogą liczyć na podwójną emeryturę. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Dodatkowo muszą spełnić jeszcze dwa warunki: podlegają ubezpieczeniu rolników przez okres co najmniej 25 lat i podlegają powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Więcej o: