Czym jest białe małżeństwo? Fundamenty tego typu relacji mogą zaskoczyć

Na czym polega białe małżeństwo? Związek między dwojgiem ludzi zazwyczaj kojarzy się ze wspólnym życiem, głębokim uczuciem, ale też i bliskością fizyczną. Okazuje się, że niektóre pary rezygnują z intymnych chwil, a łączy je coś zupełnie innego. Czy to małżeństwo z rozsądku?

Zazwyczaj myśląc o związku czy małżeństwie kojarzymy parę ludzi złączoną głęboką więzią zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Okazuje się, że niektóre małżeństwa świadomie rezygnują z intymnych chwil, a ich relacja opiera się na zupełnie innych fundamentach — są dla siebie wsparciem, mieszkają w jednym domu i prowadzą wspólne życie, ale nie uprawiają seksu. Powody zaniechania tego rodzaju bliskości mogą być różne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Trzaskowski o ślubach par jednopłciowych: Od tego trzeba zacząć, na to jest przyzwolenie społeczne

Białe małżeństwo. Co to jest i na czym polega?

Białe małżeństwo to związek, w którym nie uprawia się seksu. Zamiast bycia kochankami, partnerzy są dla siebie po prostu przyjaciółmi. Nazwa wzięła się od koloru sukni panny młodej, który kojarzy się z niewinnością, dziewictwem i czystością. Choć drugi człon, "małżeństwo", z definicji oznacza związek formalny, to partnerzy mogą żyć w wolnym związku bez konieczności zawierania go na piśmie przed urzędnikiem. Podstawą takiej relacji jest świadoma, całkowita rezygnacja z uprawiania seksu. Choć rozwiązanie jest wybierane przez wiele par, społeczeństwo nie zawsze jest w stanie je zrozumieć — powszechnie uważa się, że seks spaja związek. Mimo to nie każdy odczuwa potrzebę bliskiego kontaktu fizycznego, a relacja może opierać się na innych fundamentach i jest w stanie przetrwać bez niego.

Małżeństwo z rozsądku? Powody życia w białym małżeństwie mogą być różne

Przyczyny wyboru życia w białym małżeństwie mogą być różne. Do najczęstszych należą:

  1. Aseksualizm — Niektórzy ludzie w ogóle nie odczuwają popędu seksualnego. To sprawia, że nie są zainteresowani utrzymywaniem relacji opartej na intymności.
  2. Zaburzenia seksualne — Impotencja lub problemy z erekcją mogą sprawić, że mężczyzna nie będzie chciał podjąć życia seksualnego i wybierze białe małżeństwo
  3. Religia — Wielu ludzi decyduje się na zachowanie czystości przed zawarciem związku małżeńskiego. Są też tacy, którzy wolą skupiać się na doświadczeniach duchowych rezygnując w pełni z fizycznych. Osoby wierzące mogą też nie chcieć uprawiać seksu z kolejnym partnerem po rozstaniu z żoną czy mężem, by nie żyć w grzechu.
  4. Zdrowie — Choroby lub podeszły wiek to przyczyna rezygnacji z seksu i innych aktywności fizycznych. 
  5. Trauma — Jeśli ktoś ma złe doświadczenia z seksem, może świadomie z niego zrezygnować w obawie przed obudzeniem złych wspomnień.
Więcej o: