Jak czytamy na stronie GazetaSenior.pl, na subkontach ZUS zgromadzono ponad 500 mld zł. Nie wszyscy wiedzą o tym, że środki z OFE podlegają dziedziczeniu, przez co według danych ZUS w okresie od stycznia do sierpnia 2022 wypłacono spadkobiercom zaledwie 516 mln zł. Jak przejąć pieniądze po zmarłym? Wbrew pozorom to bardzo proste.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dziedziczeniu podlegają środki, które zmarły zgromadził na subkoncie w ZUS przed przejściem na emeryturę. Przejąć po zmarłym może je współmałżonek, spadkobierca lub osoba wskazana przez zmarłego, czyli tzw. osoba uposażona. Trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek i przedstawić dokument potwierdzający prawo do dziedziczenia.
W sytuacji, gdy zmarły nie miał żadnego spadkobiercy i nie wskazał nikogo w testamencie, pieniądze dziedziczy gmina, w której mieszkał przed śmiercią.
Spadkobiercy, którzy chcieliby przejąć środki z subkonta po śmieci bliskiej osoby, powinni najpierw udać się do ZUS. Tam urzędnik potwierdzi, czy zmarły posiadał rachunek OFE. Jeśli tak, wystarczy złożyć wniosek, a wraz z nim dostarczyć:
Nie ma terminu, w którym konieczne jest złożenie wniosku. Można to zrobić w dowolnej chwili. ZUS powinien natomiast wypłacić pieniądze w ciągu trzech miesięcy od momentu dopełnienia formalności. Trzeba przy tym pamiętać, że środki podlegają 19-procentowemu zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych.