Te pieniądze spadkobiercy mogą przejąć po zmarłym. Nie wszyscy o tym wiedzą, a wystarczy złożyć wniosek

Po śmieci najbliższej osoby jedną z pierwszych kwestii, z jakimi rodzina będzie musiała się uporać to sprawy spadkowe. Warto wiedzieć, że spadkobiercy mogą odziedziczyć nie tylko majątek zapisany w testamencie, ale też pieniądze zgromadzone na koncie OFE.

Jak czytamy na stronie GazetaSenior.pl, na subkontach ZUS zgromadzono ponad 500 mld zł. Nie wszyscy wiedzą o tym, że środki z OFE podlegają dziedziczeniu, przez co według danych ZUS w okresie od stycznia do sierpnia 2022 wypłacono spadkobiercom zaledwie 516 mln zł. Jak przejąć pieniądze po zmarłym? Wbrew pozorom to bardzo proste.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Dziedziczenie pieniędzy z OFE. Kto ma do nich prawo? 

Dziedziczeniu podlegają środki, które zmarły zgromadził na subkoncie w ZUS przed przejściem na emeryturę. Przejąć po zmarłym może je współmałżonek, spadkobierca lub osoba wskazana przez zmarłego, czyli tzw. osoba uposażona. Trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek i przedstawić dokument potwierdzający prawo do dziedziczenia. 

W sytuacji, gdy zmarły nie miał żadnego spadkobiercy i nie wskazał nikogo w testamencie, pieniądze dziedziczy gmina, w której mieszkał przed śmiercią

Złożenie wniosku o przejęcie pieniędzy z OFE jest bezpłatne. Jak to zrobić? 

Spadkobiercy, którzy chcieliby przejąć środki z subkonta po śmieci bliskiej osoby, powinni najpierw udać się do ZUS. Tam urzędnik potwierdzi, czy zmarły posiadał rachunek OFE. Jeśli tak, wystarczy złożyć wniosek, a wraz z nim dostarczyć: 

  • skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego, 
  • oryginał lub kopię dokumentu, który potwierdzi prawo do dziedziczenia np. prawomocne postanowienie sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia. 

Nie ma terminu, w którym konieczne jest złożenie wniosku. Można to zrobić w dowolnej chwili. ZUS powinien natomiast wypłacić pieniądze w ciągu trzech miesięcy od momentu dopełnienia formalności. Trzeba przy tym pamiętać, że środki podlegają 19-procentowemu zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych.

Więcej o: