Czy wiewiórka zapada w sen zimowy? Możesz pomóc jej przetrwać ten okres

Wiewiórkę pospolitą bardzo łatwo spotkać w lesie lub parku, gdy przemyka do swojej dziupli z orzechem. Jest niewielkich rozmiarów, niezwykle szybka i niesłychanie zwinna. Wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy jej aktywność spada. Czy wiewiórka zapada w sen zimowy?

W Polsce żyje nawet 30 gatunków wiewiórek. Są niewielkich rozmiarów oraz mają piękne, bujne ogony. Najczęściej żyją w dziuplach drzew lub gniazdach ptaków. Choć w cieplejszym okresie często możemy je spotkać podczas spaceru po parku czy lesie, w zimie zdarza się to zdecydowanie rzadziej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gdy idzie zima, ryjówkom kurczą się mózgi. Pozwala to im przetrwać chłody

Czy wiewiórka zapada w sen zimowy? W chłodniejsze miesiące ich aktywność spada

Zima to trudny czas dla wielu zwierząt. Choć niektóre z nich zapadają w sen, inne robią zapasy i przygotowują się na chłodniejsze dni. Mimo że w tym okresie aktywność wiewiórek spada i rzadziej spotykamy je podczas spacerów, nie zapadają w sen zimowy. Większość czasu spędzają w swoich dziuplach lub gniazdach, a na ziemię schodzą, by poszukać pożywienia. Przez całą jesień prężnie pracują, aby zgromadzić wystarczające zapasy, które chowają w swoich gniazdach czy zakopują w ziemi. Niestety, ponieważ ich pamięć bywa zawodna, nie zawsze wiedzą, gdzie ukryły swoje frykasy.

Czy zimą powinniśmy dokarmiać wiewiórki?

Chociaż wiewiórki to dzikie zwierzęta, warto pomóc im przetrwać zimę, np. poprzez dokarmianie. Najważniejsze, aby robić to z głową i dawać im odpowiednie pożywienie. Sprawdzą się na przykład mieszanki orzechów włoskich i laskowych, pestki słonecznika czy pokrojone kawałki jabłka albo marchwi. Jest to ważne szczególnie pod koniec zimy, gdyż właśnie wtedy zaczyna się okres rozrodczy wiewiórek i samice potrzebują odpowiednią ilość pokarmu. 

Czym od pospolitych różnią się wiewiórki domowe? Te odmiany możemy oswoić

Wiewiórka domowa to tak naprawdę różne gatunki wiewiórki, które są oswojone i można je trzymać w domu jako pupila. Zdecydowanie różnią się od swoich dzikich kuzynek, które nie odnalazłyby się w takim środowisku. Do tych "domowych" zaliczamy m.in. wiewiórki syberyjskie, chińskie, Hudsona czy tzw. "latające", czyli lotopałanki i polatuchy. Ważne jest, aby wiewiórka domowa była kupowana tylko i wyłącznie z zarejestrowanej hodowli. Da nam to pewność, że zwierzę jest zdrowe i z legalnego źródła oraz można trzymać je w domu. 

Więcej o: