Jak zabezpieczyć róże na zimę? Wystarczy pamiętać o tych prostych zasadach, a będą cieszyć oko wiosną

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów w naszych ogrodach. Kuszą nie tylko wyglądem i kolorami, ale też pięknym zapachem. Żeby cieszyć się nimi na wiosnę, należy je jednak dobrze ochronić przed mrozami. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć róże na zimę.

Róże to jedne z najbardziej efektownych kwiatów w naszych ogrodach. Mają romantyczny wygląd, pięknie pachną i zdobią nasze podwórko wyrazistymi kolorami. Większość róż, które uprawiamy, wymaga zabezpieczenia na zimę. Na mróz najbardziej odporne są te parkowe, dzikie i pnące. Istnieją jednak gatunki, które są wrażliwe na zimno. Jak zabezpieczyć te róże na zimę? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak zabezpieczyć róże na zimę? Przygotowania zacznij już jesienią 

Zanim przyjdzie zima i pierwsze przymrozki, należy zająć się ważnymi pracami pielęgnacyjnymi w ogrodzie. Najlepszym czasem na sadzenie róż jest październik. Najlepiej robić to na głębokości zapewniającej przykrycie szyjki korzeniowej 2-3 cm warstwą gleby. Miesiąc później należy przekopać ziemie i ją obficie podlać. Zabieg pozwoli poprawić strukturę gleby, napowietrzy ją i pomoże w wyeliminowaniu szkodników zimujących w podłożu. Tak przygotowane podłoże dodatkowo zatrzyma śnieg.  

Jak przezimować róże? Pamiętaj o tych kilku ważnych zasadach 

Róże ogrodowe są wrażliwe na mróz i należy je odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Nie wolno jednak przykrywać krzaków zbyt wcześnie, ponieważ wpłynie to negatywnie na kondycje kwiatów. Ocieplanie róż powinno odbywać się w czasie słonecznej i suchej aury, kiedy temperatury spadną do minus 5 stopni Celsjusza.  

Jeśli chodzi o róże pnące, należy delikatnie zdjąć ich młode krzewy z podpór i przygiąć do ziemi. Pędy można związać żyłką ogrodniczą. Następnie wokół nasady pędu należy usypać kopczyk, a krzew okryć stroiszem z suchych liści, słomy czy gałązek iglastych. Pamiętaj, że pędów róży pnącej nie można przysypywać ziemią.  

Więcej o: