To pewne. Nadchodzą zmiany w 500 plus dla seniora. W 2023 roku pieniądze otrzyma więcej emerytów

W 2023 roku ma wzrosnąć próg uprawniający do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, określanego potocznie jako 500 plus dla seniora. Wszystko przez zmieniające się przepisy.

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie przysługuje bowiem nie tylko emerytom. W 2023 roku uprawnione osoby mogą spodziewać się zmian. Dzięki nim wypłaty trafią do jeszcze większej grupy świadczeniobiorców. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

500 plus dla seniora. Komu przysługuje świadczenie? 

500 plus dla seniora, to świadczenie kierowane przede wszystkim do osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i posiadają takie orzeczenie lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Chociaż nie jest ono kierowane wyłącznie do seniorów, to właśnie im najczęściej zdarza się podupaść na zdrowiu. Świadczenie uzupełniające można otrzymać, jeśli: 

  • jest się niezdolnym do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona m.in. orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji; 
  • nie jest się uprawnionym do np. emerytury, renty; 
  • jest się uprawnionym do tych świadczeń, ale kiedy ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł; 
  • ma się polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce 
  • jest się obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub ma się zalegalizowany pobyt w Polsce, oraz mieszka się w Polsce. 

Zmiany w 500 plus dla seniora. W 2023 roku świadczenie otrzyma więcej osób 

Do tej pory przepisy polegały na tym, że świadczenie mogli otrzymać seniorzy uprawnieniu do emerytury bądź renty, ale ich łączna wysokość brutto nie przekraczała 1896,13 zł. Jak podaje portal infor.pl, od 1 marca 2023 r. ten próg dochodowy ma ulec zmianie. Zostanie on podwyższony do kwoty 2157,80 zł miesięcznie, a to oznacza, że uprawnionych do otrzymywania świadczenia uzupełniającego będzie w nowym roku więcej seniorów.   

Więcej o: