Do najpopularniejszych imion nadawanym dziewczynkom w pierwszej połowie tego roku należą Zofia, Zuzanna i Hanna. Znalazły się wśród nich także te bardziej oryginalne jak np. Nora czy Goja. Według badań przeprowadzonych przez psycholożki Krystynę Dorosiewicz i Ewę Stanisławiak wybór imienia to o wiele większe wyzwanie niż mogłoby się zdawać. Okazuje się, że Polacy często wyrabiają sobie zdanie o danej osobie tylko i wyłącznie na podstawie tego, jak się nazywa. Nie muszą jej nawet poznać. W naszej kulturze niemal każde imię z czymś się nam kojarzy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Chociaż ocenianie osoby przez pryzmat imienia jest głupotą, czasami trudno wygrać z podświadomością i skojarzeniami, które pojawiają się w naszej głowie. Do żeńskich imion, wokół których krąży wiele krzywdzących stereotypów, należą spolszczone wersje tych popularnych za granicą. Są to m.in.: Dżesika, Dżenifer czy Wanesa. Według badań często kojarzą się nam one z niskim statusem społecznym rodziców, którzy na siłę chcą, aby ich dziecko nosiło "światowe" imię. Jak w rozmowie z portalem eDziecko.pl przyznaje psycholog biznesu, Jacek Santorski:
Gdyby te grupy wiedziały, że na ludziach zamożniejszych rzadkie imiona nie robią specjalnego wrażenia (...). A potem to dziecko z wyszukanym imieniem musi się borykać z różnymi reakcjami ze strony generalnie konserwatywnego polskiego społeczeństwa.
W dalszej rozmowie psycholog przyznał również: - W każdym społeczeństwie pokutują stereotypy, m.in. w imionach. Nic z tym nie zrobimy, już tacy jesteśmy. Ale możemy nauczyć się nimi zarządzać. Jeśli damy dziecku imię, które sami uznajemy za ważne i niosące pozytywny przekaz, tak będziemy je traktować i jest spora szansa na to, że ono będzie się tak w życiu zachowywać.
Mimo że oryginalne imiona są piękne i nikt nie ma prawa się z nich naśmiewać, reakcje niektórych pozostawiają wiele do życzenia. Wybierając je dla córki, warto chwilę się zastanowić, by w niedalekiej przyszłości nie dokuczano jej z tego powodu. Dobrze, aby pasowało do nazwiska. Nie zawsze warto podążać za modą. Ponieważ zagraniczne imiona zyskują coraz większą popularność, decydując się na nie, najlepiej zachować oryginalną pisownię.