Powstanie 500 plus dla małżeństw? Świadczenie miałaby otrzymać tylko wybrana grupa

O petycji obywatelskiej dotyczącej wprowadzenia świadczenia 500 plus dla małżeństw z długim stażem jest coraz głośniej. Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach miałoby być wypłacane, jednak założenia wcześniejszych projektów wskazywały na małżeństwa, które pozostają w związku od co najmniej 40 lat.

Do Sejmu trafiła petycja obywateli, która dotyczy świadczenia 500 plus dla małżeństw. Osoby biorące udział w programie Małżeństwo plus miałyby otrzymywać co jakiś czas dodatkowe świadczenie, jednak nie byłoby ono wypłacane wszystkim i nie wiadomo jeszcze, jakie obowiązywałyby zasady. Kluczowym czynnikiem miałby być odpowiednio długi staż w małżeństwie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Czy będzie 500 plus dla małżeństw? Obywatele chcą nowego świadczenia

Temat świadczenia 500 plus dla małżeństw wzbudza wiele emocji, ponieważ wielu seniorów jest za wprowadzeniem nowego dodatku. Pomysłodawcy zwracają uwagę na trudną sytuację osób starszych, które mają coraz większe trudności z utrzymaniem się na godnym poziomie. Żywność dopasowana do wieku i schorzeń, środki higieny osobistej, opłaty za mieszkanie, lekarstwa, wynagrodzenie dla opiekunów i wciąż rosnąca inflacja sprawiają, że coraz częściej brakuje im pieniędzy. Wprowadzenie świadczenia miałoby być również uhonorowaniem długiego stażu w małżeństwie. Możliwe, że wpłynęłoby też na polepszenie trwałości rodzin.

Kto otrzyma 500 plus dla małżeństw? Świadczenie nie przysługiwałoby wszystkim

Petycja dotycząca programu Małżeństwo plus bazuje na pierwotnym projekcie ustawy sprzed 2 lat. Na razie nie wiadomo zbyt wiele o zasadach wypłacania ewentualnego świadczenia. Możliwe, że byłoby to wsparcie miesięczne tak jak w przypadku programu 500 plus dla dzieci. Nie wyszczególniono okresu, przez jaki miałoby być wypłacane i nie wiadomo, czy przysługiwałoby również po śmierci jednego z małżonków. Nie wyszczególniono również kryterium dochodowego. W petycji nie wskazano źródeł finansowania świadczenia, dlatego najprawdopodobniej miałoby być ono wypłacane z budżetu państwa, co znacząco wpłynęłoby na wzrost wydatków finansowanych ze środków publicznych. 

Więcej o: