Zgodnie z zapowiedziami rządu na konta seniorów w przyszłym roku wpłynie 13., ale i 14. emerytura. To z pewnością duże wsparcie dla domowego budżetu, dlatego czekają na nie miliony obywateli.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatkowe świadczenie w postaci 13. emerytury po raz pierwszy zostało wypłacone w 2019 roku. Na zastrzyk gotówki w wysokości aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury mogą liczyć wszyscy najstarsi obywatele bez względu na dochody. Dodatek zgodnie z ustawą będzie wypłacany co roku.
14. emerytura pierwszy raz została wypłacona w 2021 roku dla osób ze świadczeniami do 2900 zł brutto (w przypadku pozostałych została zastosowana zasada "złotówka za złotówkę") i miała być świadczeniem jednorazowym. Rządzący zdecydowali się jednak na wypłatę dodatku w 2022 ponownie, a według ostatnich zapowiedzi "czternastki" pojawią się także w przyszłym roku. - 14. emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. Jeśli minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła 1588 zł brutto, to również na tym poziomie będzie 13. emerytura, a także 14. emerytura. Ale co do ostatecznego kształtu 14. emerytury jeszcze chwilę poczekamy, bo pracujemy nad ustawą – powiedziała w "Sygnałach Dnia" Programu I Polskiego Radia minister Marlena Maląg.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wyborczą, posłowie PiS naciskali na prezesa Kaczyńskiego oraz premiera Morawieckiego odnośnie wypłaty 15. emerytur. Ostatecznie politycy mieli "dać zielone światło", aby "piętnastka" ma być wypłacona jednorazowo dla wszystkich seniorów bez względu na wysokość dochodów. Tym doniesieniom zaprzecza jednak sekretarz generalny partii, Krzysztof Sobolewski. - Nie toczą się żadne prace ani tym bardziej nie ma decyzji politycznej, dotyczącej wypłaty 15. emerytury. Umacniamy 13. oraz 14. emeryturę, która będzie stała i coroczna. - powiedział PAP Sobolewski, jak donosi polskieradio24.pl.